High power all-fiber laser-amplifier systems for materials processing
Malzeme işlemeye yönelik yüksek güçlü bütünleşik fiber lazer yükselteç sistemleri
  1. Tez No: 291774
  2. Yazar: KIVANÇ ÖZGÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. ÖMER İLDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
1970'li yıllarda ortaya çıktıklarında, ortalama güçleri ve atım enerjileri oldukça düşük olan fiber lazerler uzunca bir süre boyunca laboratuvarlarla sınırlı kaldı. Bu süre boyunca fiber lazerlere gösterilen sürekli bilimsel ilginin kaynağı katı-hal lazerleri gibi rakiplerine göre sahip oldukları yapısal avantajlardır. Fiber lazerler giderek artan miktarlarda laboratuvar dışında, malzeme işleme, tıp, metroloji, savunma gibi alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanların pek çoğu için esneklik ve ince ayar gerektirmezlik önem taşımaktadır. Ancak, özellikle akademik literatüre bakıldığında, hala pompa ışığının fiberin içine fiber dışı optik yöntemlerle sokulmakta olduğu, fiber dışı yalıtıcıların ve kırınım ağlarının kullanıldığı sistemler görülmektedir.Bu tezde, genel olarak yüksek güçlü, dış etkenlere dayanıklı, tamamen fiberde bütünleşik lazer sistemleri üzerinde durulmaktadır. Geliştirilen lazerler malzeme işlemekte de kullanılmıştır. Bu bize birinci elden lazerlerimizin gerçek uygulamalardaki başarısını göstermekte ve lazer geliştirme çalışmalarımıza önemli bir geridönüş sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
When the fiber lasers first appeared in 1970s, their average powers and pulse energies were so low that they remained as a laboratory curiosity for a long time. The scientific interest in fiber lasers continued due to their inherited practical advantages over the established solid state lasers. Fiber lasers are increasingly used outside the basic laser research laboratory in material (particularly metal) processing, medical, metrology, defense applications, as well as scientific research. For many of these applications, flexibility and misalignment-free operation is important. However, there are still many systems in use, including many reported in the academic literature, where the pump light is coupled into the fiber through free space optics, and components such as isolators, grating stretchers are frequently employed in bulk optics form.In this thesis, we mainly focus on all-fiber designs, with the specific aim of developing high-power, robust, fiber-integrated systems delivering high technical performance without compromising on the practical aspects. The laser systems developed in this thesis are also applied to material processing. This allows us to gain first-hand experience in the actual utility of the lasers that we develop in real-world applications, generate valuable feedback for our laser development efforts and produce laser systems, which are ready for industrial implementation.