Medikal görüntülemede kullanılan radyografik monitörlerin görüntü performansının değerlendirilmesi
Assessment of display performance of radiographic monitors used in medical imaging
  1. Tez No: 291824
  2. Yazar: ERSİN KAMBERLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN OLĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dijital görüntüleme sistemlerinin ve görüntü arşivleme ve iletişim sistemlerinin kullanımındaki artışa paralel olarak, hastanelerde kullanılan medikal monitörlerin kullanımı hızlıca artmıştır. Medikal monitörlerin performansı, radyografik görüntülerin yorumlanmasında önemli bir rol oynar ve önerilen standartların altında kullanılan bir monitör diagnostik bilgi kaybına neden olur. Bu çalışmada, radyografik görüntülemede kullanılan medikal monitörlerin performans ölçümleri AAPM TG18 protokolüne göre gerçekleştirilmiştir. Ankarada'ki çeşitli hastanelerde kullanılan 9'u renkli, 26'sı monokromatik toplam 35 radyografik monitör değerlendirilmiştir. Maksimum aydınlanma, aydınlanma yanıtı, kontrast yanıtı, aydınlanmanın uzaysal ve açısal bağımlılığı, ayırma gücü, kamaşma ve kromatiklik ölçümleri görsel ve kantitatif olarak yapılmıştır. Monitörlerin çoğu için test sonuçlarının, AAPM TG18 protokolünde önerilen değerlerle ve literatür çalışmalarıyla uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of medical monitors is increasing rapidly within the hospitals due to do frequent use of digital imaging systems and Picture archiving and communication systems (PACS).The performance of medical monitors play a significant role for the interpretation of radiographic images and monitor used with lower quality than proposed standards may cause to diagnostic information loss. In this study, performance measurements of radiographic monitors using in radiographic imaging according to AAPM TG18 were carried out. Nine colour and twenty six monochromatic in total 35 radiographic monitors using in various hospitals in Ankara were checked. Visual and quantitative measurements of maximum luminance, luminance response, contrast response, luminance spatial and angular dependencies, resolution, veiling glare and chromaticity were made. Majority of the tested monitors met the criteria recommended by the AAPM TG18 and also are comparable to other results in literature.