Bara transfer sistemleri ve büyük bir endüstriyel tesiste uygulanması
Bus transfer systems and applications at a huge industrial plant
  1. Tez No: 291965
  2. Yazar: MUHARREM MUSTAFA SARIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DEMİRÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bir endüstriyel tesiste veya enerji üretim santralinde enerjinin sürekliliği ve devamlılığı önem taşımaktadır. Bu tesislerde, çoğunluğu asenkron motorlardan oluşan baralarda enerjinin devamlılığını ve üretimin kesintiye uğramadan devam etmesini sağlaması açısından bara transfer sistemleri gerekli ve önemlidir.1950'li yıllardan itibaren bara transfer sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Mikroişlemci tabanlı röleler ve PLC gibi otomasyon kontrol cihazlarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte daha hızlı ve daha güvenilir transfer sistemleri oluşturulmaya başlanmıştır. Tez çalışmasında, ihtiyaçlara göre farklılık gösterebilen bara yapıları ve bu baralarda kullanılan transfer yapıları incelenmiştir. Transfer yapılarını ve transfer işleminin motor ve elektrik sistemi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla MATLAB programının Simulink toolbox'ı kullanılarak bilgisayar benzetimi yapılmıştır.Bir petrokimya tesisinde uygulanmakta olan bara transfer sistemleri tezde yer almıştır. Transfer yapılarının karmaşık olması, bu yapıların test ve devreye alma prosedürlerinin de eksiksiz yerine getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle bara transfer yapılarına ait çalışma prensipleri verilmiş olup, çalışma durumları her bir transfer çeşidi için test ve devreye almaları da içerecek şekilde anlatılmıştır.Koruma, ölçme ve kontrol fonksiyonlarının bir cihazda toplandığı transfer yapısı kurulum ve işletme sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Bunun yerine, bu fonksiyonların herbiri için özel tasarlanmış ayrı cihazların kullanıldığı ve PLC tarafından otomasyonun sağlandığı transfer yapısı tercih edilmektedir. Petrokimya tesisi transfer yapılarında son yıllarda PLC tabanlı transfer yapıları tercih edilmeye başlanmış olup, bir adet PLC uygulamasıda tezde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
An industrial plant or power generation plants in the continuity of energy and continuity are important. In this plant, mostly consisting of asynchronous motors and production busbars continuity of energy, enabling them to continue without interruption to the busbar in terms of transfer systems is necessary and important.From 1950s the bus transfer systems are begun to use. With the development and expansion of the transfer system such as microprocessor-based relays and PLC automation control devices, faster and more reliable transfer systems are started to built. In the thesis, the requirements may vary according to the bus structure and the transfer structure that are used in this bars are examined. In order to examine the impact of transfer structures and transfer process on electrical systems, the simulation program was conducted in using the Simulink toolbox of the MATLAB program.Bus transfer systems which are being applied in a petrochemical plant were included in the thesis. Transfer structure is complex, that is why test and commissioning procedures of this structure also requires a complete fulfillment. Therefore, the working principles of the bar transfer structures have been given and working conditions for each kind of transfer, including testing and commissioning have been told to.ATS control devices which contain measuring, protection and control functions can cause some installation and operational problems. Instead, the usage of seperate devices designed for each specific applications and PLC automation which controls a transfer system are preferred for a petrochemical plant. In recent years, PLC based transfer structures have been started to be preferred in plant transfer structure and one of them is included in the thesis.