Catalytic hydrogenation of crotonaldehyde
Krotonaldehitin katalitik hidrojenasyonu
  1. Tez No: 29203
  2. Yazar: CANAN CAN URAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAN S. ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ABSTRACT 4 In this study, catalytic hydrogenation of crotonaldehyde to n- butanol in gas phase was investigated. A nickel based commercial catalyst produced by Harshaw was used in the temperature range of 160-21OoC; at pressures of 1.5,2,8.5 atm and at different crotonaldehyde flow rates. The conversion of crotonaldehyde at different operating conditions was determined and the reaction rates were calculated. Using a computer programme based on nonlinear regression technique, the best model expressing the reaction rate was derived and the effects of external and internal mass transfer resistances were investigated. ABSTRACT Bu çalışmada, fcrotonaldehi tin normal butanoîe katalitik hidro jenasyonu gaz fasında incelenmiştir. Harshaw tarafından üretilmiş, olan nikel bazlı ticari bir katalizör, Î6Ö-2İÖ"C sıcaklık aralısında, 1.5, S, E. 5 atm basınçlarda ve krotonaldehi tin derişik akış hızlarında kullanılmıştır. Değişik çalışnsa koşullarında krotonaldehi tin dönüşmeleri saptanmış- ve reaksiyon hızlara hesaplanmıştır. Nonlinear regresyon tekniğine dayanan bir bilgisayar programı kullanılarak reaksiyon hızım en iyi ifade eden model çıkarılmış ve dış ve iç kütle transfer dirençleri araştırılmıştır. T.C. YÖKSEKİBF^ KÜBUUJ
Özet (Çeviri)