Reçine ve aktif karbon ihtiva eden ev tipi su arıtma cihazlarının verimlerinin araştırılması
- Tez No: 29204
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada Reçine ve Aktif Karbon ihtiva eden ev tipi su arıtma cihazlarının verimleri araştırılmıştır. Birinci bölümde, suların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile suların arıtma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Suların arıtılmasında Reçine ve Aktif Karbonun özellikleri, üretimi ve önemi ikinci bölümde izah edilmiştir. üçüncü bölümde, deney düzeneğinin tanıtılması ve kullanılan Reçine ve Aktif Karbonun özellikleri belirtilmiş, Ayrıca yapılan analiz yöntemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölüm, laboratuvar analizlerinin sonuçları ile ilgilidir. Bu sonuçlar grafiklerle verilmiş olup bu grafiklere bağlı olarak Reçine ve Aktif Karbonun kapasitesi incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde, laboratuvar deneylerinde elde edilen sonuçların değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the removal effecienciea of home type of water treatment system included Resin and Activated Carbon have been investigated. In the first chapter, the physical and chemical properties of drinking water and the applicable treatment methods has been examined. The properties, production methods and importance of Resin and Activated Carbon has been explained in the second chapter. In the third chapter, the introducing of laboratory set and the properties of Resin and Activated Carbon have been given. In this chapter the analysis tecniques have also been discussed. Fourth chapter is on the results of laboratory analysis. They have been given as graphics and according to these graphics the capacity of Resin and Activated Carbon has been examined. In the fifth and last chapter, the results which had been obtained from the laboratory experiments have been evaluated. 11