Derin kazıların incelenmesi ve derin kazı uygulaması üzerine bir örnek: Harbiye Kongre Merkezi derin temel kazısı
Investigation of deep excavations and a case study on Harbiye Congress Center deep foundation excavation
- Tez No: 292030
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, özellikle yüksek yapıların taşıma gücü ve oturma problemi yaşanmadan güvenli bir biçimde inşa edilebilmesi için yapılması gereken derin kazılar genel bir bakış açısıyla incelenmiş, derin kazıların üst yapı sistemlerine sağladığı avantajlar ve dezavantajlara kısaca değinilmiştir. Buna ilaveten, derin kazıların sağlıklı bir şekilde tamamlanması için inşa edilen iksa sistemleri ayrıntılı biçimde irdelenmiş ve iksa sistemlerinin tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken teknik hususlar vurgulanmıştır. Son olarak ülkemizde yapılan belli başlı derin kazı uygulamalarından bahsedilmiş ve Harbiye Kongre Merkezi derin temel kazısı örnek olarak incelenmiştir. Bu çerçevede proje hakkında kısaca bilgi verilmiş, arazideki zemin koşulları ve mimari proje gözönüne alınarak seçilen iksa sistemi ve söz konusu sistemin imalatı sırasında yaşanan zorluklara değinilmiştir. Sonuç olarak, derin kazıların imalatından önce sahada detaylı bir zemin incelemesi yapmanın ve kazı sırasında komşu yapılarda meydana gelebilecek olası deformasyonların sürekli kontrol altında tutulmasının kazının sağlıklı bir biçimde tamamlanmasında büyük önem arz ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study deep excavations which are performed due to many reasons are investigated from a general point of view, advantages and disadvantages of deep excavations are mentioned and fundamental examples of deep excavations in Turkey are addressed. Besides, shoring systems that are constructed on the purpose of safe completion of deep excavations safe are examined in detail and technical subjects to consider during design process of shoring systems are highlighted. In conclusion, Harbiye Congress Center deep foundation excavation is analyzed as an example. In this context, brief information on the project is given, then the shoring system that is decided considering the soil conditions on site and architectural project and complications that are occurred during construction process are mentioned. As a result of the evaluations it is concluded that deep excavations have to be performed strain controlled and sticking to the excavation methodology.