Bakım kontrolleri ve Eskişehir Çimento Fabrikasında bilgisayar destekli bakım kontrollerinin uygulanması
  1. Tez No: 29208
  2. Yazar: ÇETİN AKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL PAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İÜ ÖZET Endüstriyel tesislerin, kuruluşunda organizasyon yapısı ve üretim yapısına bağlı olarak bakım sistemi geliştirmeleri gerekir. Bakım sistemi, plansız (acil) ve planlı bakım yöntemleri olarak ikiye ayrılır. Plansız bakım yöntemi, makina ve makina parçası, ömrünü tamamlayıncaya kadar çalıştınlmasıdır. Planlı bakım yöntemi, koruyucu ve kestirimci bakım yöntemleri olarak ikiye ayrılır. Koruyucu bakım yöntemi; makina veya makina parçalarmm arıza çıkarmadan değiştirilmesi aynı zamanda makinaların çalışma ortamının iyileştirilmesi için gerekli bakımın yapılmasıdır. Bu yöntem bilgisayar destekli olarak geliştirilmiştir. Koruyucu bakımın ilk uygulamaya başlaması uzun zaman alır ve maliyeti yükseltir. Kestirimci bakım yöntemi, veri toplama cihazı ile makina üzerinden alınan titreşimin bilgisayar yardımı ile analiz edilmesi esasına dayanır. Tesisin yapısına uygun olarak planlı ve plansız bakım yönteminin uygulanması tesisin verimli çalışmasını sağlamaya hizmet eder. Bu çalışmada; Eskişehir Çimento Fabrikasında, koruyucu ve kestirimci bakım yöntemleri uygulanmıştır. Koruyucu bakım yöntemi 4 ünitede denenmiş ve sonuçları tartışılmıştır. Kestirimci bakım yönteminde, arızalanması üretim akışına engel olabilecek makinalardan veri toplama cihazıyla alman titreşimlerin bilgisayarda analizleri yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY Industrial establishments need to develope a maintenance system which is depending on the organization and production structures. The maintenance system can be seperated into two“emergency (unplanned) maintenance”and“planned maintenance”. The emergency maintenance method is a method in which the machine or a part is used until it runs out of its life. The planned maintenance method can be seperated in two:“protective maintenance”and“estimated maintenance”. The "protective maintenance method is a method in which a machine or a part replaced before it malfunctions in the mean time improving working conditions for necessary maintenance. This method has been developed with the support of a computer. To start the first application, the protective maintenance, takes long time and its cost is high. The estimated maintenance method is based on analyzing vibrations via computer which are received from a data collecting device installed on the machine. The application of planned and unplanned maintenance method, which are suitable for the stucture of the plant are to get more efficiency. In this study; Protective and emergency maintanance methods have been used in Eskişehir Cement Factory. The protective maintenance method has been tried in four units and results have been argued. The emergency maintenance method has been examined by analyzing the vibrations taken with a data collector of a computer from the machines that might interrupt production flow.