E n öklid uzayında yönlendirilmiş bir hiperyüzey üzerindeki serbest elastik eğriler üzerine
- Tez No: 29219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURTEZA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölüm genel anlamdaki temel kavramlara ayrılmıştır. İkinci bölümde ise bir E3 Öklid uzayındaki yönlendirilmiş bir yüzey üzerindeki serbest elastik çizgiler (relaxed elastic lines) için doğal denklemler incelenmiştir. üçüncü bölüm bu çalışmanın orijinal kısmıdır. Bu bölümde Pij(s)=y(s) g^fs) yardımıyla uygun p.. (s) skalar fonksiyonlarını tanımlaya nı rak E deki bir yönlendirilmiş hiperyüzey üzerindeki bir eğrinin elastik olması için gerekli şartları ve doğal denklemleri elde ettik.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. The first chapter deals with the basic concepts in general. In the second chapter, the intrinsic equations have been examined for a relaxed elastic line on an oriented sur face in E3. The third chapter is original part of study. The conditions for a curve on a connected oriented hyper- surface in E to be elastic one have been determined and some intrinsic equations for this curve have been found by defining the suitable scalar functions p.. (s) with p±. (s)-v(s) gijts)