Poliester liflerinde germe-çekme işleminin iplik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 29218
  2. Yazar: İSMAİL USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada; ham POY ipliklerin değişik çekim oranlarında çekilmesiyle elde edilmiş düz ipliklerin elastik özellikleri üzerinde durulmuştur. Bir ve ikinci bölümde, poliester li-Flerinin Önemi, tarihçesi, poliester iplik üretiminde kullanılan hammaddeler, lif üretimi ve poliester li-Flerinin genel özellikleri anlatı lmıştır. üçüncü bölüm, bu çalışmayla ilgili daha önce yapılan araştırmalara ayrılmıştır. Dördüncü bölümde, Nergis Tekstil San. ve Tic. A.S.'den sağlanan ve aynı -Fabrikada 1,66; 1,77 ve 1,80 çekim oranlarında çekilen, 123,7 denier -F 24 numaralı ipliklere uygulanan deney yöntemleri, kullanılan cihazlar ve test sonuçları verilmiştir. Beşinci bölümde, daha önce elde edilen değerler tartışılarak, konu hakkındaki sonuçlar verilmiştir. fii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the elastic properties o-f the drawn yarns ?from the raw Partially Oriented Yarns were investigated. In the -First and second chapters, the importance, the historical development, the intermediates used in polyester yarn production, the yarn production and the general properties o-f the polyester yarn were reviewed. In the third chapter, the previous works -found in the literature in relation to this present work take place. In the -forth chapter, the test methods, the instruments and the experimental methods applied to the yarns o-f 123,7 denier f 24, having the draw ratios o-f 1,66; 1,77 and 1, BO respectively, which were supplied and drawn by Nergis Tekstil San. ve Tic. A.Ş. and the test results were given. In the -fi-fth chapter, the data obtained -from the experimental methods were discussed and the general results were presented. IV