Saroz Körfezi'nde (Kuzey Ege Denizi) tekir balığının (Mullus surmuletus Linnaeus, 1758) biyoekolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of bioecological characteristics of striped red mullet (Mullus surmuletus Linnaeus, 1758) in Saros Bay (North Aegean Sea)
- Tez No: 292603
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İŞMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Eylül 2006-Eylül 2008 tarihleri arasında Saroz Körfezi'nden 0-50, 50-100, 100-200, 200-500m derinlik konturlarından aylık olarak örneklenen Tekir (Mullus surmuletus, L., 1758) balıklarının yaş kompozisyonu, büyüme özellikleri, ilk eşeysel olgunluk boyu, üreme, stok yoğunluğu ve beslenme alışkanlıkları araştırılmıştır.Örneklerde toplam boy ve ağırlık değerleri, minimum 11,0cm maksimum 26,8cm ile minimum 15,3g, maksimum 235,1g arasında değişim göstermiştir. Ortalama boy 14,6 cm, ortalama ağırlık ise 38,5 g bulunmuştur. Dişi erkek oranı 1.6:1 olarak tespit edilmiştir. Yaş tayinleri otolitlerden yapılmış olup, incelenen bireylerin yaşları 0-7 arasında değişim göstermiştir. Boy-ağırlık ilişki denklemleri dişi, erkek ve toplamda sırasıyla W=0,0075*L3,162, W=0,0114*L3,009, W=0,0084*L3,116 olarak hesaplanmıştır. Denklemlere göre erkekler izometrik büyümeye sahipken, dişi ve toplamda allometrik büyüme özelliği göstermiştir.Von Bertalanffy büyüme parametreleri tüm populasyon için L?=29,36cm, K=0,12yıl-1, t0=-3,57yıl olarak belirlenmiştir. Tekir'in dogal ölüm oranı (M) 0,31yıl-1, toplam ölüm oranı (Z) 0,62yıl-1 balıkçılık ölüm oranı (F) 0,32yıl-1 olarak hesaplanmıştır. Populasyonun sömürülme oranı (E) ise 0,52yıl-1 olarak belirlenmiştir. Minimum GSI değerine Haziran ayında, maksimum GSI değerine ise Şubat ayında rastlanmıştır. Mullus surmuletus'un üreme döneminin Mart-Haziran arasında olduğu belirlenmiştir. Mide içeriği analizinde türün en fazla crustacea türleri ile beslendiği sonucuna ulaşılmıştır.Tekir'in ortalama birim av ve biyokütle değerleri sırasıyla 0,8kg/s, 15,7kg/km2 olarak hesaplanmıştır. Derinliklere göre biyokütle miktarları 0-50m'de 38,3 kg/km2, 50-100m'de 13,7kg/km2, 100-200m'de 2,3kg/km2, birim av miktarları ise 0-50m'de 1,95kg/s, 50-100m'de 0,70kg/s, 100-200m'de 0,12kg/s olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, age composition, growth characteristics, length at first maturity, reproduction, stock densities and feeding habits of Mullus surmuletus were studied in the Saros Bay, North Aegean Sea between September 2006 - September 2008. Samples were collected monthly at depths ranging from 0-50m, 50-100m, 100-200m and 200-500m by trawling.The total length and weight ranged from 11.0cm-26.8cm and 15.3g-235.1g, respectively. The average length were 14.6cm and weight were 38.5g. The female male ratio was 1.6:1. The age data derived from otoliths readings were used to estimate the growth parameters, and ranged from 0-7 age. The length weight relationship for male, female and total were W=0,0075*L3,162, W=0,0114*L3,009, W=0,0084*L3,116 respectively. According to growth equations males have isometric growth while the females have positive allometric growth.The von Bertalanffy growth parameters of totals were L?=27.82cm, K=0,20year-1, t0=-2.16year. Exponential coefficients of natural mortality (M), total mortality (Z), and fishing mortality (F) of Mullus surmuletus was estimated 0.31yıl-1, 0.62year-1, 0.32yıl-1 respectively. The exploitation rate (E) of population calculated that 0.52year-1. The minimum value of GSI in June and the maximum GSI value was found in February. The breeding period of Mullus surmuletus were calculated of between March to June. Stomach content analysis indicated that the most preferred prey were Crustacea.The average catch per unit effort (kg/h) and biomass index (kg/km2) values of the M. surmuletus were 0.8kg/h and 15.7kg/km2 respectively. According to depts, biomass values were determined as 38,3kg/km2 in 0-50m, 13,7kg/km2 in 50-100m, 2,3kg/km2 in 100-200m, and catch per unit effort (CPUE) values were determined 1,95kg/h in 0-50m, 0,70kg/h in 50-100m and 0,12kg/h in 100-200m.