Seçilmiş bazı beta cephei yıldızlarının frekans analizi
The frequency analysis of some selected beta cephei stars
- Tez No: 292636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SOYDUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada INTEGRAL uydusu ve optik kamerası (OMC) ile ASAS (All Sky Automed Survey) veri tabanında bulunan, Beta Cephei olabileceği belirtilen sistemler ele alınarak, frekans analizleri yapıldı. Frekans analizi sonuçlarına göre, ASAS veri tabanındaki yıldızlar kesin ve şüpheli Beta Cepheiler olarak listelendi. Şüpheli Beta Cepheiler listesinde bulunan, ASAS 162643+2329,7 ve ASAS 011024+2719,3'ün ışıkölçüm gözlemleri yapılarak, yıldızların frekans analizlerinden, zonklama doğası ve parametreleri belirlendi. ASAS 162643+2329,7'nin iki frekansla, ASAS 011024+2719,3'ün üç frekansla zonklama yaptığı bulundu. Ayrıca Handler ve Stankov (2005) tarafından hazırlanan Beta Cephei kataloğundan seçilen, NSV 13054 yıldızının da ışıkölçüm gözlemleri yapıldı. Frekans analizine göre, NSV 13054 yıldızı tek frekansla zonklamaktadır.Çalışmanın son aşamasında, Handler ve Stankov (2005) tarafından hazırlanan Beta Cephei yıldızları kataloğunun güncellenmesi yapıldı. 134 yeni keşfedilmiş Beta Cephei ve tüm değişenlerin yenilenmiş parametreleri kataloğa eklendi. Katalogtaki parametreler kullanılarak; tayf türü, ışıtma sınıfı, zonklama dönemi ve zonklama genliği dağılımlarına bakıldı. Zonklama genliği ile dönme hızı arasında anlamlı bir değişim belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the frequency analysis of the variable stars classified as candidate Beta Cephei stars in INTEGRAL satellite and ASAS (All Sky Automed Survey) database was performed. According to the results obtained from the frequency analysis, these stars in the ASAS database were listed as definite and suspicious Beta Cepheids. The photometric observation of ASAS 162643+2329,7 and ASAS 011024+2719,3 in the list of suspicious Beta Cepheids, were made. The nature and parameters of pulsation for these targets were determined from their frequencies analysis. ASAS 162643+2329,7 and ASAS 011024+2719,3 have shown pulsation with two and three frequencies, respectively. And also, the photometric observation of NSV 13054 star selected from Beta Cephei catalogues prepared by Handler and Stankov (2005) was made. According to its frequency analysis, NSV 13054 star has shown pulsation with one frequency.In the final stage of the study, the catalogue of Beta Cephei variables prepared by Handler and Stankov (2005) was updated. 134 new discovered Beta Cephei stars and updated parameters of all variables added to the catalogue. The distributions of spectral type, luminosity class, pulsation period and amplitude were plotted using the catalogue parameters. A meaningful change was determined between the pulsation amplitude and rotation velocity of the target stars.