Ana zincirinde hetero atom içeren imin polimerlerinin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imine polymers containing hetero atom in main chain
  1. Tez No: 292635
  2. Yazar: KEVSER TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada ana zincirinde hetero atom içeren üç adet polimer ve iki adet Schiff bazı sentezlendi. Polimerlerin sentezi HCl eliminasyonu ile THF çözeltisinde gerçekleştirildi. Bileşikler yaklaşık olarak %60 civarında verimlerle sentezlendi. Sentezlenen Schiff bazlarının ve polimerlerin yapı analizleri, termal özellikleri, floresans özellikleri araştırıldı. Monomer ve polimerlerin yapıları, FT-IR, 1H-NMR, TG ?DTG-DTA, DSC ve DMA yöntemleri ile aydınlatıldı. FT-IR ve 1H-NMR analiz verilerine göre Schiff bazı ve polimerlerin yapılarında -HC=N- (azometin bağı) oluştuğu görüldü. Bileşiklerin floresans ölçümleri derişime bağlı olarak metanolde gerçekleştirildi. Termogravimetrik analiz (TG) değerleri incelendiğinde polimerlerin monomerlerine göre daha kararsız oldukları belirlendi. Bu durum polimer zincirindeki silan ve fosfazen gruplarıyla açıklandı. Çözünürlük testi sonuçlarına göre sentezlenen tüm monomerlerin metanolde çözündüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, three imine polymers containing hetero atom in main chain and two Schiff bases synthesised. The syntheses of polymers were carried out with HCl elimination in THF solution. The yields of polymers were found approximately %60. The chemical structure, thermal and electrical analyses of syntesized Schiff bases and polymers were investigated. The structure of synthesized monomers and polymers were characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, TG ?DTG-DTA, DSC and DMA methods. According to FT-IR and 1H-NMR results, -HC=N- (azomethine) linkages have formed during polymerisation process. Also, fluorescence analysis of the compounds were carried out at different concentrations in methanol solution. When thermogravymetric (TG) analysis data were examined, synthesized polymers are more unstable than their monomers. This state was explained with silane and phosphosane groups into polymer chains. According to solubility test results, all of monomers synthesized were soluble in methanol.