Agrega tipinin betonun çarpma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on impact strength of the concrete of aggregate type
  1. Tez No: 292687
  2. Yazar: ESRA TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beton karışımında kullanılan agreganın özellikleri, çimento dozajı ve su miktarı betonun dayanımını etkileyen önemli faktörlerdir. Bu unsurların basınç ve çekme dayanımını nasıl etkilediği bilinse de çarpma dayanımı üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir.Çalışmamızda agrega cinsi ve çimento dozajının çarpma dayanımı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda normal, hafif ve karışık (normal+hafif) agrega ile 300 ve 450 dozlu karışımlar hazırlanarak numuneler dökülmüştür.Numuneler üzerinde yapılan basınç, eğilmede çekme ve Charpy çarpma deneyi sonucunda beklenildiği gibi en yüksek dayanım 450 dozlu normal agregalı betonda, en düşük dayanım ise 300 dozlu hafif agregalı betonda elde edilmiştir. Fakat çarpma dayanımının çekme dayanımına oranına baktığımızda dalgalanmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The properties of aggregate cement dosage and water content which are used in concrete mixture are most important factors as affecting the strength of concrete. Even if there was known how these factors affect the tensile strength and pressure, the impact resistance is not fully understood.In this study, the effects of impact resistance on aggregate type and the dosage of cement. For this purpose, some samples are prepared with the normal, light weight, and mixed (normal + light weight) aggregates with 300 and 450 doses mixtures.As expected in charpy impact test, the highest resistance were determined in 450 doses aggregate concrete and the lowest resistance were determined in 300 doses aggregate concrete on the samples under pressure and flexural strength. But some fluctuations.were observed after looking at the ratio of impact strength to tensile strength.