Çok amaçlı salonların akustik açıdan değerlendirmesi: F. Ü. Atatürk Kültür Merkezi örneği
Evaluation in terms of acoustic of the multi-purpose halls : Example of the F. Ü. Atatürk Cultural Center
- Tez No: 292697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. U. TEOMAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Technical Education, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, F.Ü. Atatürk Kültür Merkezi Salonu, işitsel konforu sağlamak amacıyla hacim akustiği esaslarına göre incelenmiştir. Çok amaçlı salonların, projelendirmesinde mimari akustik ihtiyaçları göz önüne almak bu tezde ulaşılmak istenen hedeflerdir. Araştırmada, F.Ü. Atatürk Kültür Merkezi Salonu ses basınç düzeyi, ses yayılımı, reverberasyon süresi gibi hacim akustiği parametrelerine göre incelenmiş ve teorik yöntemlerle (geometrik ve istatiksel teori kapsamında olmak üzere) değerlendirilmiştir. Çalışma, mimari plan, kesit ve detay çizimleriyle desteklenmiştir. Değerlendirme de, tablo ve şekiller oluşturulup karşılaştırılmış ve öneriler sunulmuştur. Ayrıca, salondaki akustik kusurlara karşı alınabilecek önlemler ve uygulanabilecek tasarım alternatifleri de önerilmiştir. Böylece çok amaçlı salonların projelendirmesinde mimari ve akustik tasarımın birlikte ele alınması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis, F.Ü. Ataturk Cultural Center Hall, in order to provide visual comfort, according to the acoustics volume principles were examined. Objectives of this thesis is the design of a multi-purpose hall is to take into account the architectural acoustic requirements. In this study, F.Ü. Atatürk Cultural Center Hall examined such as sound pressure level, sound propagation, reverberation time according to volume acoustic parameters and by theoretical methods (including the scope of the geometrical and statistical theory) have been evaluated. The study was supported with architectural plans, sections and detail drawings. In Assessment, tables and figures are created and compared and recommendations have been presented. Also, measures can be taken against defects in the hall acoustics and the proposed design alternatives can be applied. Therefore, the architectural and acoustic design for project planning for a multi-purpose hall should be considered together.