Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na çekirdeksiz kuru üzüm ile ilgili sorunları ve çözüm yolları
- Tez No: 29273
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
- 114 - 8. ÖZET VE SONUÇ Uzun yıllardan beri Türkiye'nin Avrupa Topluluğu 'na tam üyeliği hakkında çeşitli araştırmalar yapılmış, üyelikte karşılaşılabilecek sorunlar üzerinde durulmuş, Türkiye'nin yetersiz olduğu konular, yapılması gereken düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar arasın da doğrudan belli ürünlere yönelik olanlara da rastlanmaktadır. Bu yakla şımla da Türkiye'nin dışsatımda söz sahibi olduğu ürünlerin Topluluğa dışsatımı incelenmiş ve tam üyeliğin gerçekleşmesi durumunda bu ürünlerin rekabet şansları da arıştırılmıştır. İşte bu çalışmada da, Topluluğa dışsatımın oldukça önemli olduğu düşünülen çekirdeksiz kuru üzüm incelenmiştir. Bilindiği gibi, çekirdeksiz kuru üzüm devletin desteklediği başlıca ürünlerden birisidir. Bu da çekir deksiz kuru üzümün Türkiye Ekonomisi ve tarım sektörü açısından ne denli önemli bir olduğunu gösteren kanıtlardan birisi sayılabilir. Çekirdeksiz kuru üzüm ekonomik değeri kadar içerdiği proteinler nedeniyle de önemli bir besin maddesi durumundadır. Ayrıca, üzümün tatlı ve kek sanayiinde de kullanımı bu ürüne olan talebi de gün geçtikçe arttırmak tadır. Bu çalışma ile, Türkiye'nin Avrupa Topluluğu 'na çekirdeksiz kuru üzüm pazarlaması ile ilgili sorunları ve çözüm yolları incelenmiştir. Önce kuru üzüm sektörünün Türkiye Ekonomisindeki yeri ve önemi ortaya konulmuş ve sonra da Topluluk 'ta çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ve dışalımı üzerinde durulmuş, daha sonra da Türkiye'nin çekirdeksiz kuru üzüm dışsatımının 1980-91 yılları arasındaki gelişimi ve bu surede karşılaşılan sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, kuru üzümün Türkiye'nin dışsatımında önemli bir yerinin bulunduğu, Topluluğa tam üyeliği durumunda dışsatımının artma şansının yüksek olduğu diğer rakip ülkelerin ürettiği kuru üzümlerden üsten özelliklere sahip bulunduğu bu sektörde çeşitli birey ve kuruluşların da, görev alması nedeniyle belli bir istihdam olanağı yarattığı tespit edilmiştir. Bu arada üzümün pazarlamasında çeşitli sorunların olduğu- 115 - saptanarak sorunların çözülmesi ile Türkiye'nin bu üründe başarısının yükseleceği de ifade edilmiştir. Değişik alanlarda kullanımı olan üzüm, Türkiye'de Doğu Anadolu'nun yüksek kesimleri ve çok yağış alan Doğu Karadeniz Bölgeleri hariç, hemen her bölgede yetiştirilmektedir. Türkiye'de bağ alanı olarak mevcut 650.000 hektar arazinin % 26. 18 'i Ege Bölgesinde bulunmaktadır. Bunu Akdeniz, Orta ve Güney, Güneydoğu, Orta Doğu, Marmara, Karadeniz ve Kuzeydoğu Bölgeleri izlemektedir. Üretilen üzümün % 20' si kurutulmaktadır. Üzümün yaş olarak pazar lanmasının pekçok güçlüğü ve teknik sorunları olduğu düşünülürse, üzü mün kurutularak pazar lanmasının daha ekonomik olacağı ifade edilebilir. Ayrıca, çekirdeksiz kuru üzüm pazar lamasınyda karşılaşılan sorunların büyük bir çoğunluğunun üretim aşamasındaki sorunlar olduğuna işaret edilerek bunların çözümüne özen gösterilmesi gerekmektedir. Üzümcülüğün gelişebilme si için bağcılıkla modern teknolojinin uygulanmasının gerekli olduğu anla şılmaktadır. ABD dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde ilk sırada yer alırken Türkiye ikinci sıradadır. Yunanistan, Avusturalya, G.Afrika, İran, Afganistan, Şili'de üzüm üretiminde yeri olan diğer ülkelerdir. Türkiye, dünya çekirdeksiz kuru üzüm dışsatımında 1983- 1990 yıl ları arasında % 19.45 ile % 31.53 oranında bir paya sahip olmuştur. Türki ye 'nin dışsatımını gerçekleştirdiği ülkeler başta Avrupa Topluluğu ol mak üzere, ABD, Çekolavakya, Kanada, Polonya, Sovyetler Birliği, Yeni Zelenda, Kore, Çin ve Arap Ülkeleridir. Türkiye'nin Avrupa Topluluğu 'na dışsatımını yaptığı ürünler arasında kuru üzüm, fındık ve tütünden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Toplam çekirdeksiz kuru üzüm dışsatımında Topluluğun payı da % 35 ile % 84 arasın da değişmektedir. Yunanistan'ın 1981 yılında Topluluğa tam üyeliğinin gerçekleşmesiyle Türkiye'nin dışsatımında başlangıçta azalmalar olmuşsa da 1987 yılından sonra dışsatım tekrar artmaya başlamıştır. Yunanistan Topluluktan sağladığı avantajlara Türkiye'nin bazı önlemler alması ve dışsatımını arttırmaya yönelik çabalarda bulunması da gerekmektedir.-116- Topluluğun çekirdeksiz kuru üzümde kendine yeterlilik orani % 35 'tir. Bu da Topluluğun kuru üzüm açığını dışalım ile karşılayacağını göstermekte dir. Çekirdeksiz kuru üzüm ticaretinde en büyük paya sahip olan ABD, Top luluğa dışsatımda ayrıcalıklı bir yeri bulunan Yunanistan ve son yıllarda düşük fiyatlarla rekabete giren İran, bu sektörde Türkiye'nin başlıca rakip leridir. Bu ülkelerin başlıca sorunları ise stok miktarının gün geçtikçe art maşıdır. Rakip ülkelerin de dışsatımını arttırmak için yaptığı çabalar dik kate alınırsa, Türkiye'nin de bu konuda çalışmalarını arttırmasının gerekti ği açıkça görülmektedir. Türkiye'de çekirdeksiz kuru üzümde uygulanan politikaların olumlu sonuçlar vermesi ile birlikte bazı olumsuzluklara da yol açtığı tesbit edil miştir, uygulanan politikalar ve belirlenen hedefler sayesinde Türkiye ' nin dış ticareti olumlu yönde gelişmiş olmakla birlikte, üretim artışlarının ol duğu ve buna bağlı olarak da destekleme fiyat politikası ile de destekleme ödemelerinde artışa yol açtığı saptanmıştır. Çünkü, kuru üzümde 1964-65 yılla rından bu yana yapılan destekleme sürekli olarak üzüme yüksek fiyat garanti si şeklinde gerçekleşmiştir.Üretimin dıs talebe uyumunun sağlanması ve pa zarlama olanağının sınırlı olmasına karşın aşırı derecede üretim artışı stok sorununu yaratmaktadır. Bu da, alınan tedbirlerin ve uygulamaların politik olma yerine, ekonomik olması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Buna göre des tekleme sisteminin, pazarlamayı düzenleyen bir sistem olması, bu düzenleme nin de arz ve talebe göre yapılması gerekmektedir. Yapılan incelemelere göre, Türkiye 'de çekirdeksiz kuru üzüm dışsatı mında etkinliğin sağlanabilmesi için üretici devlet ve dışsatımı gerçekleş tiren firmaların ortaklaşa bir anlayış ve yaklaşımla kendi üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmeleri gerektiği öne sürülebilir. Yine, yapılan in celemeler sonucunda »çekirdeksiz kuru üzüm dışsatımcıları arasındaki aşırı rekabetin kuru üzüm fiyatlarını gereksiz yere düşürdüğü belirlenmiştir. Bunu önlemek için, çekirdeksiz kuru üzüm dışsatımcılarınm bir organizasyon içinde hareket etmeleri, artık bizzat dışsatımcılar tarafından da önerilmektedir.-117- TUrklye 'nin Avrupa Topluluğu 'na tam üyeliğinin gerçekleşmesinden son ra rekabet şansının artabilmesi için kuru üzüm sektöründe mevcut sorunların çözümü için etkili tedbirler olarak kalitenin korunması yanında her alanda iyileştirmeye gidilmesi, kaliteli üretimin desteklenmesi gerekli bir koşul olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 118 - 9. SUMMARY Various searches were made about the full-membership of Turkey to EC for so many long years, importance was paid on the problems that could be faced by the membership, (some studies on) the subjects in which Turkey is insufficient, and the nesessary regulations were carried on. It's possible to encounter some areas of definite products. By this approach by the exportation of the products Turkey has a big power on to EC was searched and also an inquiry of the rivalry chancies of these products in was made Here in this study, Sultanas which is thought to be very important in exportation procedure was searched As it's known, the Sul tanas are one of the main products that the goverment supports. This can be counted as one of the evidences that shows what an important product Sultanas is for. Turkey's agricultural sector. Sultanas, is also on important food product for the proteins it contains besides its economic value. Also, the usage of the grapes in pastry industry, increases the demand for this product day by day. By this study, problems and solution ways of Sultanas marketing (to European Community) were searched. Firstly, the place and importance of the Sultanas sector in Turkish Economy was put before and then studies were carried on the production and exportation of Sultanas, and lastly the development of Sultanas exportation between the years of 1980-91 and the problems encountered during this period, tried to be determined. As a result of all these searches, it was determined that the Sultanas has an important place in Turkey's exportation, and the change of rise in exportation is possible if Turkey can be a member of EC, and also create an employement opportunity. Besides these, it was stated that by solving the problems in marketing of grapes, the success of this product in TURKEY is going to rise.- 119 - The grape which has different usage fields, is growed nearly in all regions, except the high sections of Eastern Anatolia and Eastern Black-Sea Region which is very rainy. In Turkey, 26.18 % of the 600.000 hectare of field which is used as a vineyard is in Aegean Region. The Mediterranean, Middle-South, South-East, Middle-East, Marmara, Black-Sea and Nort-Eastren Regions follow these ones 20 % of the produced grape is dried. If you think the diffuculties and technical problems of marketing the fresh grape, it can be said that marketing raisins will be more economic. Also, more attention must be paid on the solution of problems during the production process. It's fully understood that, for development of graping, application of modern technology in vinicu Hure is definitely necessary; Although U.S. A is on the first stage in the production of world Sulta nas,“ Turkey is at the second stage. Also, Greece, Australia, S.Africa, İran, Afghanistan, Chile are the other countries that take on important place in grope production. While Turkey's share in world production was changing between 40 % and 44 % during the last 12 years, Turkey had a share of 20-30 % in world's Sultanas in the same periods. The countries Turkey export grape/raisins are: Firstly European Comminity Countries, then U.S. A, Czechoslovakia, Canada, poland, Soviet Unions, New Zeland, Korea, China and Arabian Countries. Through the products Turkey exports EC; Sultanas takes the third place after nut and tobacco. The share of the Community in the Total Sultanas exportation changes between 35 % and 84 %. Firstly There have been decreases in Turkey's exportation after the full membership of Greece to EC in 1981, but then after 1987 exportation began to rise again. But Turkey has to take some measures for the advantages Greece obtains from the Community and make some efforts for increasing it exportation. Community's sufficiency rate in Sultanas is 95 %, This shows that the Community is going to cover its Sultanas deficit by exportation. The basic rivals of Turkey in this sector are; U.S. A which has the biggest share in Sultanas trade; Greece, which has a privileged120 - status and Iran; which competes against with low prices. The main problems of these countries are the increasing stock quantity. If the efforts that rival countries, do for increasing exportation are taken into consideration, the need for Turkey to increase studies on this subject. Although, the policies practised on the Sultanas gave positive results, some negativities were observed also with the applied policies and determined targets, Turkey's other side it was proved that this, caused production rises and connecting with this a rise in support papy ments. Because, support on Sultanas between 1964-65 always appeared as a high price guarantee. Although, anharmony of production with foreign-demond was obtained and there was a limited marketing apportunity very high rise cause the stock problem. This takes us to a decision that; the precations and applications should be economic, not political. In accordance with this, the supporting system should be a system which regulates the marketing. Thes regulation should be made according to the demond and supply. According to the searches, we can reach to a coclusion of unity of the producer, government and the firms that do the exportation, with a common approach and the necessity of carrying out their own duties completely. With the minimum importation price application which is known as the restrictions on the Sultanas, to the countries which are not the members of EC, by the Community for protecting the Grapes of Greece, caused a decrease in the exportation of the experters to the Community Countries. As a result, the unnecesssary rivalry between exporters cause a decrease in the prices of Sultanas ”. For the prevention of this, the exporters of pipless raisins should act with in a full unity and organization. If Turkey catches the chance of fullmembership, after this for rising the rivalry chance firstly the present problems of the Sulta nas sector should be solved by efficient measures, then production of good quality should be fully supproted.