Resimde izlenimci teknik ve biçemin deniz peyzajlarında kullanımı
The use of impressionist technique ond style of painting in sea landscape
  1. Tez No: 293051
  2. Yazar: HAKAN YELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Işık, renk ve renk kontrastı, renk anlayışının temelleri ve zaman faktörü, izlenimci estetikte hayati bir öneme sahiptir. Resimde ışık ve renk duyumları resmin ana konusudur. Filozoflar, fizikçiler ve sanatçılar çevrelerini kuşatan görsel dünyanın açıklanmasına ve yorumlanmasına yardım etmek için teoriler geliştirmişlerdir.Aristoteles'ten D. Hume ve E. Mach'a, Goethe ve A. Schopenhauer'a dek renk üzerine eğilmiş filozoflar ve düşünürler; Newton, Chevreul, A. Munsel, W. Bezold, L. Helmholtz, W. Ostwald gibi bilim adamlarının ışık ve renk teorisine ilişkin bilimsel yasaları ortaya koymaları; Leonardo Da Vinci ve Kandinsky'ye ve hatta Fransız gravürcü J. C. LeBlon'un Coloritto ve İngiliz gravürcü M. Harris'in Renk Çemberi adlı sanat-bilimsel incelemeleri, J. Albers'in Renk Sanatı ve Renklerin Etkileşimi adlı kitapları, ressamlarca yapılmış araştırmalara ek olarak izlenimciliğin felsefe, bilim ve sanat alanlarındaki düşünsel izdüşümünü ortaya koymaktadır. Bu noktada resim sanatı bir bilimdir, doğanın yasalarını konu alan bir araştırmadır. Ancak bu araştırmada açık hava ressamı nesneleri varmış gibi gösteremez, ama bizde bir izlenim doğmasını sağlayabilir. Tuvaldeki izlenim, salt pigment olarak yeniden ışığa dönüşür, fakat bu, doğanın ışığı değil, sanatın ışığıdır.Felsefenin ve bilimin ışığında izlenimciliğin teknik, metot ve üsluplarının tarihsel perspektifi doğrultusunda; Gelibolu ve Çanakkale Bölgesi'nin görünümleri uygulamalı olarak, Resimde İzlenimci Teknik ve Biçemin Deniz Peyzajlarında Kullanımı açısından resmedildiğinde; ressamın doğa karşısındaki yorulmak bilmez gözlem çabalarının izlenimci resimde yanılsamayı değil, tam tersine tasarımlamanın ve doğayı dönüştürme sürecinin evrenini oluşturduğunu bulgularız.
Özet (Çeviri)
Light, color, color contrast, basics for sense of color and time factor are vitally important in impressionist esthetic. Sense of light and color is the main object of painting. Philosophers, physicians and artists have developed theories to explain and comment on the visual world which is surrounding them.In addition to researches which are done by painters, philosophers and thinkers who focused on colors, from Aristo till D. Hume and E. Mach, Goethe and A. Schopenhauer, scientific laws on light and color theory which are declared by scientists like Newton, Chevreul, A. Munsel, W. Bezold, L. Helmholtz, W. Ostwald, Leonardo Da Vinci to Kandinsky and even French engraver J.C. LeBlon?s ?Coloritto? and English engraver M. Harris?s art-scientific reviews called as ?Color Circle?, J.Albers?s book called as ? The Art of Color and Interaction of Color? prove ideal projection of impressionism in the area of philosophy, science and art. From this point of view painting is a science, a research on laws of nature. But in this research open air painters cannot show objects as if they are existing. Impression on canvas turns again to light as pure pigment, this light is not light of nature though light of art.When views of Gallipoli and Çanakkale are pictured in practice from the point of the Use of Impressionist Technique and Style of Painting in Sea Landscape in line with the perspective of technique, method and styles of impressionism in the light of philosophy and science, we see that the tireless efforts of the painter in the face of the nature do not create illusion in painting; on the contrary they create the world of designing and nature conversion process.