Hipertansif gebeliklerde Pai-1 gen polimorfizmin rolü
  1. Tez No: 293165
  2. Yazar: ÖNDER TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETHipertansif gebelikler (Preeklampsi, Eklampsi, HELLP sendromu) gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli maternal ve perinatal morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir. Henüz etyopatogenezi tam aydınlatılamamıştır ve tanısında spesifik bir belirteç yoktur. Preeklampsinin erken tanısı ve uygun tedavisinin yapılabilmesi, böylece maternal ve fetal mortalitenin azaltılması oldukça önemlidir.Son yıllarda preeklampsi etyopatogenezinde rolü olduğu düşünülen antikoagülan faktörler ile prokoagülan faktörler arasındaki dengenin bozukluğuna yönelik olarak yapılan birçok çalışmada, normal gebelikte hemostatik sistemde koagülasyona artmış bir eğilim ve fibrinoliziste azalma meydana geldiği görülmüştür.Bu çalışmanın amacı, fibrinolitik sistemin inhibisyonunda önemli bir rol oynayan PAİ-1 (plazminojen aktivatör inhibitör) gen polimorfizminin hipertansif gebeliklerde (preeklampsi, eklampsi, hellp hastalarında) risk faktörü olarak kullanılıp kullanılamayacağının saptanmasını amaçlanmıştır.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'ne Ocak 2010 ile Aralık 2010 tarihleri arasında başvuran, 20-40 hafta arası 83 preeklampsi, eklampsi, hellp sendromlu gebe ile herhangi bir medikal problemi olmayan 20-40 hafta arası 20 normal gebe dahil edildiGruplar arası demografik özellikler karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Hipertansif ve normotansif gebe grubu karsılaştırıldığında; hipertansif gebe grubunda SKB ve DKB yüksek olduğu ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Hasta grubunda (Preeklampsi, eklampsi, HELLP sendromunda), kontrol grubuna göre PAİ genotiplendirme (4G/4G, 4G/5G, 5G/5G) çalışmamızda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmamıştır. Bu tür hastalarda etyolojiyi belirlemede PAİ genotipinin rolu olmadığını düşünmekteyiz. Bu konuda daha kontrollu çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYHypertensive pregnancies (Preeclampsia, Eclampsia, HELLP sendrom) is a disease of one of the most important cause of maternal and perinatal mortality and morbidity in developing and developed countries. İts etiopathogenesis hasn?t been understood clearly yet and no specific marker in its diagnosis has been found. It is important to diagnose and treat the preeclampsia so the fetal and maternal mortality may be decreased.In recent years, the anticoagulant factors thought to be involved in the etiopathogenesis of preeclampsia and impaired balance between procoagulant factors, as for many studies, a normal pregnancy the hemostatic system and a tendency to increased coagulation, decreased fibrinoliziste is deemed to occur.The purpose of this study, the inhibition of fibrinolytic system plays an important role in the PAI (plasminogen activator inhibitor) gene polymorphism and hypertensive pregnancies (preeclampsia, eclampsia, HELLP patients) could be used as a risk factor is intended to detect.The study was performed at Dicle University, School of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, from January 2010 to December 2010. 83 Hypertensive pregnancies 30-40 gestational weeks of pregnant and 20 normal 30-40 gestational weeks of pregnant women included to the study.When we compared the demographic characteristics of the cases, there was not statistically significant difference. The SBP and DBP was found to be statistically significant higher in preeclampsia group when compared with normal group. Patient group (preeclampsia, eclampsia, HELLP syndrome), PAI genotyping in the control group (4G/4G, 4G/5G, 5G/5G) were statistically significant differences were found between study groups. We think that the etiology in patients with this type of role in determining the genotype of PAI. More controlled studies can be done about this.