Sahne tasarımında efekt boyutu açısından ?Rock Set?
?Rock Set? in stage design with an emphasis on visual effect
  1. Tez No: 293237
  2. Yazar: FATİH NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ORAL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Rock müzik, önce müzikallerle daha sonra da ortaya çıkan rock akımları, gelişen teknolojiler, farklı sanatsal eğilim ve disiplinlerin bir araya gelmesiyle sahnede görsellik kazandı. Grup ve sanatçılar, hem seyirciyi etkilemek, hem sanatsal ve maddi kaygılarla, sahnede görselliği kullanmaya başladılar. Zamanla bu alanın sektörleşmesiyle sahne tasarımı kendi içinde uzmanlık alanını yaratmıştır.Bu çalışmanın amacı, konserlerde hangi teknoloji ve tekniklerin kullanılarak, hangi sanatsal eğilimlerin ortaya çıktığını derli toplu olarak görmek ve yeni arayışlar için bir çıkış noktası oluşturmasını sağlamak; yeni çıkış noktaları için temel olacak bir kuramsal çalışma hazırlamaktır.Giriş bölümünde, rock setinin ortaya çıkmasını oluşturan nedenlere, rock setin tarihsel sürecine ve bu süreçte ortaya çıkan rock akımlarına, çalışmanın içeriğine ve çalışmada ön plana çıkan anahtar kavramlara genel hatlarıyla değinilmiştir. Birinci bölümde, tarihsel süreci içinde, bazen birbiriyle iç içelik gösteren rock akımları, rock seti ele alış yönleriyle ve yöntemleriyle sınıflandırılmış ve akımlarım tarihsel gelişimlerinin yanında, diğer akımlara olan etkilerine değinilmiş ve akım içinde iz bırakmış grupların sahne performanslarından kapsamlı örnekler verilmiştir. İkinci bölümde, başlangıcından günümüze rock sette kullanılan teknoloji ve tekniklere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise öncelikle rock set tasarımlarıyla ve rock gruplarının görsel konseptleri üzerine olan çalışmalarıyla öne çıkan tasarımcıların özgeçmişlerine, sanatsal eğilimlerine ve yaptıkları tasarımların örneklerine yer verilmiştir.Son olarak sonuç bölümü; diğer bölümlerde verilen bilgilerin ışığında sahne tasarımında rock setin ve müzikte görselliğin önemi, görselliğin müzikle ilişkisi, sahne tasarımının müzikteki görsellikle nasıl bir etkileşim içerisinde olduğu ve bu bağlamlarda çalışmaların nasıl ve hangi yöntemlerle geliştirilebileceği hakkındaki görüşlerimi içermektedir.
Özet (Çeviri)
Rock has gained visual quality on stage through musical shows and such other merging agents as rock currents, improving technologies and various artistic trends and fields. Bands and singers have tended to make use of visual quality on stage in order to impress the audience and to fulfill their artistic and commercial expectations. Increasing demand for visuality has brought about a new field for stage designing.This study aims to seek for relations of artistic trends to technologies and technics implemented, trying to present a perspective and theoretical reference for new pursuits in rock set.Introduction focuses on the underlying concepts and practices of the debut of rock set and gives the general outline of the historical processes. First chapter tries to give insightful description of rock trends, styles of rock set and practices of leading rock bands that proceed together most of the time. Technology and technics used in rock set from the beginning are presented in the second chapter. Third chapter is on designers with set design working on rock bands and their artistic orientations.Third chapter finally discusses the significance of visual quality in rock set, types of visual effects and relationship of these components the musical styles, seeking for the interaction of music and visual aspects on the stage. It also tries to explore the possible ways that would shape the future of stage design with a focus on rock set.