Perlitli sırlar ve uygulamaları
Perlite glazes and practices
  1. Tez No: 293236
  2. Yazar: İSTEM ŞENCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İ. ALP ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ülkemiz dünya ülkeleri arasında zengin perlit yataklarına sahip üçüncü büyük perlit üreticisi ülkedir.Bu çalışmada, volkanik bir cam olan perlit kullanılmıştır. Kimyasal yapısında, seramik sır üretiminde kullanılan oksitler bulunan ve genleştirildiğinde öğütme kolaylığı olan perlitin söz konusu fiziksel ve kimyasal özelliklerinden faydalanarak artistik seramik sırı üretimi hedeflenmiştir.Bu çalışmada, Etibank üretimi Etiper Süper İnce marka genleştirilmiş perlitin seramikte artistik sırlarının yapımında kullanılabilirliği araştırılmıştır.Bu amaçla birinci bölümde perlite dair genel bilgiler verilmiş, fiziksel özellikleri ve kimyasal yapısında bulunan oksitlerin özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada 980 ?C de pişirilmiş döküm, kırmızı, şamotlu bünyeler kullanılmıştır. Söz konusu bünyeler üzerine perlit ve eriticilerle %10 dan %90'a değişen oranlarda hazırlanan harmanlar uygulanmış ve 1000 ?C 'de pişirilerek perlitin sır yapabilme özelliği gözlemlenmiştir.Gözlemler sonucunda farklı türde artistik seramik sırı elde etmek üzere seçilen hammaddelerden; Perlit?Lityum kabonat?Ortoklas, Perlit?Üleksit?Ortoklas ve Perlit?Üleksit?Sülyen üçlü harmanları, üçgen diyagram yöntemi ile oluşturulmuştur.Bu harmanlar, 1000 ?C de denenmiş çalışmaların sonucunda olgunlaşan ikili ve üçlü sır harmanları 1000 ?C de %2 CuO ilavesi ile renklendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda krakle, akıcı, örtücü, toplanmalı ve mat artistik sırlar oluşmuştur. Seçilen renkli sırlar formlar üzerine uygulanarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is the third biggest perlite producing country on the world who has rich perlite sources.In this thesis, perlite, which is a volcanic glass, is used. Perlite includes oxides in its chemical properties and these oxides can be use when produce ceramic glazes. It?s aimed to produce artistic ceramic glazes by taking advantage of its chemical and physical characteristics which are to be grinded easily when it is expanded and the oxides in its chemical structure which is used for the production of ceramic glaze.In this thesis, the utility of ?Etiper Süper İnce? branded perlite, produced by Etibank, in making artistic glazes on ceramic is analyzed.Aiming that, general properties of perlite is expressed, and the physical characteristics and oxides found in its chemical structure are examined in the first chapter. In this work, white earthenware, red clay, fire clay bodies had been fired at 980 ?C were used. The feature of producing glazes of perlit is observed by applying the bodies at issue with mixtures which was made with perlites and flaxes, from 10% to 90% and fired at 1000 ?C.As a result of observations, from the raw materials chosen to manufacture different kinds of artistic ceramic glaze; ?Perlite-Lithium Carbonate-Orthoclase?, ?Perlite-Ulecsite-Ortoclas? and ?Perlite-Ulecsite-Red Lead? ?triple mixtures? are formed with ?the Triangular Diagram Method?. These mixtures are colored with additions of %2 CuO in 1000 ?C double and triple mixtures ripened in consequence of works tested in 1000 ?C. As the results of those processes crackle, fluid, opaque, cravvling and mate artistic glazes have been consisted. And applying the selected colored glazes on the forms, the work is concluded.