Türk tiyatrosunda oyun yazarlığının gelişimine yönelik girişimler üzerine bir inceleme
A research about interferences for development of play writing in Turkish theatre
  1. Tez No: 293254
  2. Yazar: MİNE ARTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 838
Özet
Bu araştırmada, ulusal tiyatromuz ve oyun yazarlığımızın tarihi bir perspektiften değerlendirilmiştir. İlk bölümde oyun yazarlığımızın sosyal, kültürel ve ekonomik sorunları bir bütün olarak ele alınmış ve araştırılmıştır. İkinci Bölümde ise sorunların çözümüne yönelik yapılan çalışma ve girişimler değerlendirilmiştir.Bilindiği gibi günümüz Türk Tiyatrosu iki kaynaktan beslenmektedir, Batı Tiyatrosu ve Geleneksel Türk Tiyatrosu. Osmanlı imparatorluğundan günümüze, Türk Tiyatrosu'nun özgünleşmesi yolunda, gelenekselden çağdaşa uzanan bize özgü yöntemler bulunması gerektiği ortadadır. Bu araştırmada tiyatro uzmanlarının yeni fikirler ve çabaları araştırılıp değerlendirilmiştir.Araştırmada, Osmanlı toplum yapısının olumsuz etkileri, kurumsal çalışmaların yetersizliği, telif hakkı sorunu, eleştiri ve eleştirmenlik olgusu, sinema ve televizyon'un olumsuz yansımaları ve sansür gibi temel sorunlar irdelenmiş, Bugüne kadar bu sorunların çözümüne yönelik girişimler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, our national theatre and play writing history was evaluated by historical perspective. In first part Social, cultural and economical issues of our playwriting were taken and researched together. In second part, all efforts for solutions of our playwriting issues were given a matter preferential consideration. As is known, today?s Turkish Theatre is fed by two sources, Western Theatre and Turkish Traditional Theatre. It?s obvious that, Since Ottoman Empire, different way or method was to be found to the originality of Turkish Theatre. In this research, new ideas and efforts of theatre experts were researched an evaluated. Research topics are negative effects of the Ottoman social structure, lack of institutional study,copyright ıssue,case review and criticism, effects of cinema and television, censorship. Interventions have been evaluated for the solution of this problem.