William Shakespeare'in 'Bir yaz gecesi rüyası' adlı bale eserinin koreografi, sahne düzeni ve müzik açısından incelenmesi
Studying and analyzing The ?Midsummer Night Dream? ballet of William Shakespeare on the basis of choreography, stage design and musical
  1. Tez No: 293255
  2. Yazar: ÖZGE ÇALIŞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ERDENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Felix Mendelssohn'un bestesini yaptığı ''Bir Yaz Gecesi Rüyası'' William Shakespeare'in ünlü komedyalarından biridir. A?k ve evlilik odaklı romantik bir komedi olan eserde, ölümlüler ile doğaüstü varlıkların iç içe geçmesiyle fantastik bir ortam yaratılmı?tır. Tiyatro oyunu olarak yazılan eserin baleye uyarlanması çok uzun zaman almı?tır. 16yy. sonlarında kaleme alınan Bir Yaz Gecesi Rüyası, 1826 yılında Mendelssohn tarafından bestelenmi?, 19.yy. sonlarındaysa baleye uyarlanmı?tır. Tiyatro oyununda ayrıntılı sahnelerle sergilenen eserin baleye uyarlanmasında bazı karakterler ve bazı mekanlar çıkartılmı?, ayrıntıya girilmeden daha genel hatlarıyla sahnelenmi?tir. Bir çok farklı koreograf tarafından eserin çok çe?itli versiyonları yapılmı?tır. Danslar genelde klasik bale adımları ile ve point shoes ile sergilenmi?tir. Romantik a?k pas de deux'larının yapıldığı koreografide, dansçısının teknik kuvvetini gösteren pas de deux ile hemen ardından gelen varyasyon ve coda yapılmamı?tır. Ancak koreograflar ''Puck'' karakteri için teknik güç ve sağlamlık isteyen bir takım dönü? ve zıplama hareketleri ile dansçıyı zorlamı?tır. Eserin kendisinin romantik komedi olu?u, bale uyarlamasında müziğin ve dansın lirizmiyle birle?ince romantik yanını ön plana çıkarmı?tır. Bir Yaz Gecesi Rüyası, yazıldığı günden bu güne kadar tiyatro eseri olarak repertuarlarda önemli yer tutmu?, 19.yy. sonlarından itibaren de bale repertuarlarında yerini almı?tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ?A Midsummer Night's Dream? is one of the well known commedia of William Shakespeare which Felix Mendelssoh composed. The handiwork is focused to love and marriage in a romantic comedy. It has a fantastic atmosphere that is created by crowding mortals and supernatural. It took long time to adapt this originally theater script handiwork to ballet. ?A Midsummer Night's Dream? is written In the late 16th century, whilst it is composed on the year 1826, by Mendelson and adapted to ballet art in the late 19th century. The theater script handiwork was full of stage details, but in the ballet version some characters are eliminated with some environments, so that the script is staged with limited details. There are many other versions of this script which is adapted by different choreographers. Dances are acted by classic ballet steps and point shoes. In the choreography of romantic love pas de deux, the variation and coda of after pas de deux which shows the technical power of dancer, hasn?t been done. But he choreographers enforced the character of ?Puck? with some turn and jump movements which need technical power and stability. While the stage is romantic comedy, the combination of music and dance takes out the romantic side of the stage in the ballet version ?A Midsummer Night's Dream? has a very significant position as a theater script in the repertory and it takes place in ballet repertory after the late 19th century.