Aydın ilindeki köpeklerde neospora caninum enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of neospora caninum infection in dogs in aydin province
  1. Tez No: 293300
  2. Yazar: SAADET OCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Aydın ilindeki çiftlik, sokak ve ev ortamında köpeklerde N. caninum enfeksiyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada genel olarak 120 köpek değerlendirilmiştir. Bu hayvanlardan 36'sını çiftlik, 55'ini ise sokak, 29'nu ise ev ortamında bakılan köpekler oluşturmuştur. Her bir hayvana ait serum örnekleri anti-N. caninum antikorlarının belirlenmesi için ticari bir kit kullanılarak indirekt floresan antikor testi (IFAT) uygulanmıştır. N. caninum enfeksiyonun araştırılması için kullanılan 120 köpeğin 54 (%45)'ünün seropozitif olduğu belirlendi. Seropozitif bulunan köpeklerin 22 (22/36, %61,1)'sini sığır çiftliğinde yaşayan, 29 (29/55, %52,7)'unu sokakta yaşayan, 3 (3/29, %10,3)'ünü ise ev ortamında yaşayan köpekler oluşturmuştur. Çiftlik ve sokak köpeklerinde elde edilen N.
Özet (Çeviri)
In the present study the aim was to investigate Neospora caninum infection in farm, stray and household dogs residing in Aydın. In the study in general a total of 120 dogs were enrolled. Among those animals 36 of them were farm dogs, 55 stray and 29 household dogs, repectively. For the detection of anti- N. caninum antibodies belonging to each invidual sera samples of each animals, commercially available test kits were used within indirect fleurosance antibody test (IFAT). Among 120 dogs enrolled for investigating N. caninum.54 (45%) were detected as seropositive. Among seropozitive dogs 22 (22/36, 61,1%) were reciding in cattle farm, 29 (29/55, 52,7%) in street and 3 (3/29, 10,3%) in house conditions. N.