Çocuğun kendi hastalığına yönelik tutumu ölçeği Türkçe formu geçerlik ve güvenirlik çalışması
The reliability and validity of Turkish version the attitude toward child's own illness scale
- Tez No: 293301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemizde çocukların kronik hastalıklarına yönelik tutumlarını ölçebilecek bir aracın olmaması nedeniyle çocukların hastalıklarına yönelik tutumlarını ölçmek için kullanılan ?Çocuğun Kendi Hastalığına Yönelik Tutumu Ölçeği? (ÇKHYTÖ, CHİLD ATTİTUDE TOWARDS ILNESS SCALE- CATIS)'nin Türkçe Formunun geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacı ile metodolojik olarak yapılmıştır.Araştırma örneklemini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Nöroloji Polikliniği ve Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi Pediatrik Nöroloji Polikliniğinde takip edilen 9-17 yaşları arasında olan, araştırmaya alınma kriterlerine uyan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve basit tesadüfü örneklem yöntemi ile belirlenen 130 epilepsili çocuk oluşturmuştur.Araştırmada ölçeğin iç geçerliğine yönelik uzman görüşleri Kendall's W uyuşum analizi ile incelenmiş ve uzman görüşleri arasında uyum olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı, 0.79 olarak bulunmuştur. Madde-toplam puan korelasyonları Pearson Momentler çarpımı korelasyon katsayılarının r= .34 ile .69 arasında, pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu saptanmıştır.Çalışma sonucunda; Çocuğun Kendi Hastalığına Yönelik Tutumu Ölçeği (ÇKHYTÖ)'nin Türkçe Formu geçerli ve güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was done methodologically in order to determine the validity and reliability of Turkish form of CHILD ATTITUDE TOWARDS ILLNESS SCALE - CATIS which is used to evaluate the children?s attitude towards illness for the reason that there is not a scale that can be used to evaluate children?s attitude towards illness in our country.The sample of the research, which is created by simple random sampling method, was consisted of 130 epileptic children aged between 9 and 17 who were observed in Ege University Faculty of Medicine Children?s Hospital and Neurology Polyclinic of Behcet Uz Children?s Hospital, who satisfied the criteria of research and who were volunteers.In the research, specialists opinion towards scale?s internal validity was analyzed with Kendal?s W analysis and it was determined that specialists opinions are consistent. Cronbach?s Alpha Coefficient of the scale was found to be 0,79. Item-total score correlations were found to be between r= 0,39 and 0,69 in Pearson product-moment correlation test and it was determined to show statistically high level of significance positively.As a result, Turkish form of Child Attitude Towards Illness Scale (CATIS) was found to be valid and reliable in statistical evaluation of the scale in terms of validity and reliability.