Deneysel sıçan hiperokzalüri modelinde kuersetin ve resveratrolün koruyucu etkileri
The preventive effects of quercetin and resveratrol in experimental rat hyperoxaluria model
- Tez No: 293337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYLAN OKSAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Deneysel Sıçan Hiperokzalüri Modelinde Kuersetin ve Resveratrolün Koruyucu EtkileriBöbrek hücrelerinin kalsiyum okzalat kristallerine maruz kalması reaktif oksijen türlerinin oluşumuna yol açarak hasar ve enflamasyonla sonuçlanan oksidatif strese neden olur. Kuersetin (KRS) ve resveratrol (RES) antioksidan, antienflamatuvar, antitümöral, antiviral, antiallerjik, antitrombolitik ve antiaterosklerotik etkileri içeren geniş ve çeşitli biyolojik fonksiyonlara sahip olan polifenollerdendir. Bu tezde bu iki antioksidan maddenin hiperokzalürinin yol açtığı nefrolitiazis ve nefrokalsinozisi engellemedeki olası etkileri araştırıldı.Yöntemler: Deneyde 32 adet ortalama 14 haftalık 250 gr wistar albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Ratlar sekizerli eşit dört gruba ayrıldı. Grup I kontrol grubu, grup II içme suyuna karıştırılan % 1 etilen glikol ile hiperoksalüri oluşturulan grup (EG grubu), grup III etilen glikole ek olarak gavaj yoluyla günlük 10 mg/kg kuersetin verilen grup (EG+KRS grubu), grup IV etilen glikole ek olarak gavaj yoluyla günlük 10 mg/kg resveratrol verilen grup (EG+RES grubu) olarak düzenlendi. Çalışmanın başlangıcında ve beşinci haftanın sonunda dört grubun her birinden günde iki sıçan olacak şekilde 24 saat boyunca metabolik kafeslere yerleştirildi ve idrarları toplandı. Beşinci haftanın sonunda ratlar sakrifiye edilerek vena kava inferiordan kanları alındı. Sağ böbrek biyokimyasal, sol böbrek immunohistokimyasal çalışma için alındı. Kan, idrar ve böbrek dokularında malondialdehit, katalaz, üre, kalsiyum, okzalat ve kreatin klirensi çalışıldı, rutin histolojik değerlendirme ve p38 MAPK, NFkB'yı değerlendiren immunohistokimyasal çalışmalar yapıldı.Sonuçlar: EG grubunda idrar okzalat düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.069).
Özet (Çeviri)
The Preventive Effects of Quercetin and Resveratrol in Experimental Rat Hyperoxalurıa ModelRenal cellular exposure to calcium oxalate crystals leads to the production of reactive oxygen species, development of oxidative stress followed by injury and inflammation. Quercetin (QRS) and resveratrol (RES) are the flavanoids which have wide and various biological functions include antioxidant, antiinflamatuar, antitümoral antiviral, antialerjic, antitrombolitic and antiatherosclerotic effects. In our study, we aimed to investigate preventing hiperoxaluria induced nephrolithiasis and nephrocalcinosis by these molecules in an animal model.Methots: In this model 32, mean 14 week, 250 gr male, wistar albino rats were used. Rats were diveded equally 4 groups: Group I control, group II rats which were added 1 % ethylene glycol (EG) in drinking water to produce hyperoxaluria, group III were given 10 mg/kg/day QRS additionally to EG, group IV were given 10 mg/kg/day RES additionally to EG. Two rats from each of the four groups placed in metabolic cages for four days and 24-hour urine was collected every day, at the beginning of the study and at the end of the fifth week. Rats were sacrificed and the blood of inferior vena cava and right kidney for biochemical study and left kidney for immunohistochemical study were taken, at the end of the fifth week. Malondialdehyde (MDA), catalase, urea, calcium, oxalate and creatinine clearance, routine histological evaluation and immunohistochemical studies which evaluated p38 MAPK, NF-kB were eveluated in blood, urine and kidney tissue.Results: Urinary oxalate levels were found statistically significant high in EG group according to control group and low in EG+QRS and EG+RES groups according to EG group (p0.069).