Depresyon Hastalarında Noradrenalin Beta1 Reseptör Gen Polimorfizminin Araştırılması
Frequency of Norepınephrıne Beta1 Receptor Gene Polymorphısms in Major Depression
  1. Tez No: 293336
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFKAN UZ, YRD. DOÇ. DR. İNCİ MELTEM ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Psikiyatri, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Psychiatry, Medical Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Depresyon Hastalarında Noradrenalin Beta1 Reseptör Gen Polimorfizminin Araştırılması:Depresyon bireysel ve toplumsal alanlarda ciddi yeti kaybına neden olan, önemli psikiyatrik bir hastalık olup, günümüzde özellikle genetik etyolojiye yönelik çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu çalışmada depresyonun genetik etyolojisinde önemli yeri olan adrenerjik reseptörlerden, noradrenalin beta-1 reseptör geni üzerindeki iki fonksiyonel bölgenin (Ser49Gly ve Gly389Arg) genotip belirlemesinin yapılarak polimorfizm varlığının araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Ağustos 2010- Kasım 2010 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran 144 major depresyon hastası ve 105 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Major depresyon tanısı ayrıntılı pskiyatrik muayene yapılarak ve SCID-I ölçeği uygulanarak DSM-4 tanı kriterlerine göre kondu. Tanı alan hastaların semptomlarının şiddeti ise hamilton depresyon ölçeği ile belirlendi. Kontrol grubu ise genetik açıdan etkileşim olmaması açısından birbirleriyle akraba olmayan daha önce psikiyatrik tanı almamış sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. Genetik açıdan yapılan değerlendirmelerde, PCR ve RFLP laboratuvar yöntemleri uygulanarak ADRB1 geni üzerindeki iki fonksiyonel bölgenin genotip belirlenmesi yapıldı. Elde edilen veriler her iki polimorfizm açısından (Ser49Gly ve Gly389Arg) hasta ve kontrol grupları arasında değerlendirildi.Çalışmada hasta grubundaki 144 olgudan 77olguda homozigot genotip, 57 olguda heterozigot genotip ve 10 olguda mutant genotip saptandı. Kontrol grubunda 105 sağlıklı gönüllüden 74 kişide homozigot genotip 23 kişide heterozigot genotip ve 8 kişide mutant genotip saptandı. Hasta ve kontrol grupları arasında ADRB1 polimorfizm açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı.Çalışma sonucunda, Noradrenalin beta 1 reseptörü üzerindeki gen polimorfizmlerinin major depresyon genetiğinde etkin bir rol oynamadığını saptadık. Ancak hiçbir etkisinin olmadığını iddia edememekteyiz. Çünkü; çalışmamızın örneklem büyüklüğünün küçük etki boyutunda farklılıkları araştıracak istatistiksel güce sahip olmadığı, konu ile benzer çalışmaların sadece ADRB1 geni ile değil major depresyon ile ilişkilendirilen diğer genleride kapsayacak şekilde, farklı toplum kesimlerinde ve daha geniş populasyonlarda, daha ileri çalışmaların yapılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Frequency of Norepınephrıne Beta1 Receptor Gene Polymorphısms in Major Depression:Depression is a serious disability that causes the individual and social areas, a major psychiatric illness and is currently gaining in importance, especially studies on the genetic etiology. İn this study, we aimed research to genotype determination and the existence of noradrenaline beta-1 receptor gene, that is include two functional polymorphisms (Ser49Gly ve Gly389Arg) in the adrenergic receptors, which is important in the genetic etiology of depression.Total of 144 patients with major depression and 105 healthy control subjects, that were applied to psychiatry clinic, Suleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital, between August 2010 - November 2010, included to study. Diagnosis of major depression is based on DSM-4 diagnostic criteria with detailed psychiatric examination and performed the SCID-I scale. The severity of the symptoms of patients were identified with the Hamilton depression scale. The control group in terms of lack of interaction with each other genetically unrelated healthy volunteers have nrot previously created a psychiatric diagnosis. The control group is created by healthy volunteers, such that non-related with each another not to interact in terms of genetic and non-psychiatric diagnosis has not previously established. In terms of genetic evaluations, PCR and RFLP laboratory methods was performed by applying the ADRB1 genotype determination gene on the two functional regions. The data obtained in terms of both polymorphisms (Ser49Gly and Gly389Arg) were evaluated between patient and control groups.İn the study group, was included 144 patients; 77 cases of patients homozygous genotype, 57 cases heterozygous genotype and 10 cases mutant genotype was found. İn the control group, was included 105 healthy volunteers, 74 subjects homozygous, 23 subjects heterozygous genotype and 8 subjects mutant genotype was found. İn terms of ADRB1 gene polymorphism between patient and control groups, there was no statistically significant difference.As result of the study, we determined that, noradrenaline beta1 receptor gene polymorphisms is not play an active role in the genetics of major depression. However, we do not claim that there is no effect. Because, our study sample size did not have statistical power to investigate a small effect size differences, we think that the studies should be done further on similar subject is include other genes associated with major depression, not only ADRB1 gene, larger populations and different parts of society.