Dökülebilir ve fabrikasyon magnetlerin korozyona karşı dirençlerinin, çekim kuvvetlerinin ve manyetik alanlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Investigation of the magnetic flux density, attractive force and corrosion resistance of castable and fabrication dental magnetic attachments
- Tez No: 293350
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Manyetik ataşmanlar, sahip oldukları yüksek çekim kuvvetleri, korozyona karşı gösterdikleri yüksek dirençleri ve farklı şekillerde planlanabilmesi ve mevcut şekillerinin küçük boyutlarda olması nedeniyle dişhekimliğinde protetik ve ortodontik tedavilerde kullanım alanlarına sahiptir. Neodmiyum-demir-bor' un çekim kuvvetinin sahip olduğu küçük hacme oranla fazla olması ve demir-platin bileşiminin manyetik özellik gösterdiğinin keşfiyle, son dönemde manyetik ataşman sistemlerinde yeni gelişmeler olmuştur.Bu çalışmanın amacı, döküm ve fabrikasyon manyetik ataşman sistemlerinin, korozyona karşı dirençleri, çekim kuvvetleri ve manyetik alanları bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Manyetik alan şiddetlerinin tespitinde gaussmetre, çekim kuvveti değerlerinin tespitinde üniversal test cihazı kullanıldı. Korozyon testi için, manyetik ataşmanlar, %1'lik laktik asit ve %0,9'luk NaCl içerisinde 14 gün boyunca bekletildi ve örneklerden salınan solusyonlar içerisindeki demir, platin, neodim, bor ve neodmiyum iyonları, indüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektroskopi (ICP-MS) yöntemleriyle incelendi. Döküm manyetik ataşman sisteminin en yüksek manyetik alan şiddeti oluşturduğu, en yüksek çekim kuvvetine Hilop sisteminin sahip olduğu bulundu. Döküm ataşman sistem korozyona karşı en dirençli sistem olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Having strong attractive force, high corrosion resistance, low flux density and small size make magnetic attachments usefull in diffirent department of dentistry like prosthodontics and orthodontics. Over the last decade, discovering the magnetic affect of iron-platinuim and having high attractive force of neodymium-iron-boron in spite of the small dimension, new inventions are made.The aim of this study is to determine the flux density, corrosion resistance, attractive force of castable and fabrication magnetic attacments. Gausmeter was used to determine flux density, universal test machine was to attractive force. For corrosion test, samples were immersed in 1% lactic acid and 0,9% NaCI for 14 days and analysis with inductively coupled plasma mass spectroscopy (ICP-MS) to determine the amount of iron, platinum, neodmiyum, neodim and boron. The highest magnetic flux density and corrosion resistance was found in castable magnetic atachment system, highest attractive force was found in Hilop attachment system.