Nikel titanyum döner kanal aletlerine uygulanan farklı tork değerlerinin eğri kök kanal preparasyonuna etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
An in vitro study of the effects of different torque values applied to the nickel titanium rotary canal instruments for curved root canal preparation
- Tez No: 293351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ENGİN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; VDW.GOLD tork kontrollü elektrikli motora takılan K3 ve Mtwo Ni-Ti döner kanal eğelerine uygulanan farklı tork değerlerinin, eğri kanal preparasyonuna etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir.Çalışmada 120 adet eğri kanallı şeffaf rezin blok kullanılmıştır. Bloklar K3 ve Mtwo serilerinin kullanıldığı iki ana gruba, her iki ana grup ise 20'şer bloktan oluşan üç alt gruba ayrılmıştır. Tork değerleri K3 serisinin kullanıldığı alt gruplarda sırasıyla 20 gcm, 60 gcm ve 120 gcm'ye; Mtwo serisinin kullanıldığı alt gruplarda ise sırasıyla 100 gcm, 150 gcm ve 300 gcm'ye ayarlanmıştır. K3 Ni-Ti döner kanal eğeleri crown-down tekniğiyle, Mtwo Ni-Ti döner kanal eğeleri ise tek boyut tekniğiyle kullanılmıştır. Preparasyon öncesi ve sonrası kanal görüntüleri özel bir düzeneğe monte edilen dijital fotoğraf makinesiyle elde edilmiştir.Her iki ana gruba uygulanan farklı tork değerlerinin kanal preparasyonuna etkisi; kanalın orjinal şeklinde meydana gelen değişim, kanal eğiminde meydana gelen değişim, zip, elbow, basamak oluşumu, perforasyon, alet kırığı ve çalışma boyunda meydana gelen değişim yönünden değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, tork değeri azaldıkça K3 ve Mtwo gruplarında preparasyon sonrası kanal genişliği ve eğimin dış kısmında oluşan genişleme miktarı artmıştır. K3 grubunun belirli ölçüm noktalarında ve Mtwo grubunda tork azaldığında eğimin iç kısmında oluşan genişleme miktarı azalmıştır. Tork değerinin azalmasıyla K3 grubunda istatistiksel farklılığın önemli bulunduğu ölçüm noktalarında (eğimin apeks noktası hariç) transportasyon miktarı artarken, Mtwo grubunda torkun azalmasıyla paralellik göstermiştir. K3 ve Mtwo gruplarında içe doğru transportasyon, torku en az olan alt grupta diğer alt gruplardan daha az meydana gelmiştir. K3 grubunda torkun en yüksek olduğu alt grupta kanal eğimi daha iyi korunmuştur. Mtwo grubunda ise tork değerlerinin eğim değişimine etkisi bulunmamıştır. Her iki grupta da zip-elbow ve perforasyon oluşumu meydana gelmemiştir. Ana grupların ikisinde de tüm alt gruplarda basamak oluşmuştur fakat istatistiksel olarak alt gruplar arasında fark bulunmamıştır. Mtwo grubunda torkun en yüksek olduğu alt grupta fazla sayıda eğe deforme olmuştur. Çalışma boyu kaybının torkla ilişkisinin bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of different torque values applied to K3 and Mtwo Ni-Ti rotary instruments that can be used with a VDW.GOLD electric torque control motor to curved canal preparation in vitro.In this study, 120 curved canal transparent resin blocks were used. The blocks were divided into two main groups in which K3 and Mtwo series were used. The main groups were then divided into three sub-groups, each of 20 blocks. Torque values were calibrated to 20 gcm, 60 gcm and 120 gcm in the K3 sub-group series and to 100 gcm, 150 gcm and 300 gcm in the Mtwo sub-group series. K3 Ni-Ti rotary instruments were used with the crown-down technique and Mtwo Ni-Ti rotary instruments were used with the single length technique. Canal images before and after preparation were obtained with a digital camera mounted on a special mechanism.The effects of different torque values applied to the two main groups for canal preparation were evaluated based on the change in the canal?s original form; the change in the canal?s curve; the formation of zip, elbow and ledge; perforation; instrument fracture and the change in working length.As a result, the canal width after the preparation and the width of the curve?s outer part increased as the torque value decreased in both main groups. When the torque decreased, in the Mtwo group and at some measurement points in the K3 group, the width of the curve?s inner part decreased. As the torque value decreased, the amount of transportation ran parallel in the Mtwo group, while the amount of transportation increased at measurement points in the K3 group where the statistical difference was found to be significant (except apex of the curve). In both the K3 and Mtwo groups, transportation toward the inner aspect occurred less in the sub-group where the torque was lowest. In the K3 group, the canal?s curve was protected better in the sub-group where the torque was highest. However, in the Mtwo group, torque value had no effect on the change in the canal?s curve. Ledge occurred in all subgroups of both main groups, but no significant difference was observed between the subgroups. In both main groups, the formation of zip, elbow and perforation did not occur. In the Mtwo group, in the sub-group where the torque was highest, many instruments were deformed. However, loss in working length was not related to torque.