Sert titanyum bariyer ile birlikte kullanılan farklı materyallerin yeni kemik oluşumundaki etkinliğinin karşılaştırılmalı olarak araştırılması
Comparative investigation of the effects of different materials used with a titanium barrier on new bone formation
- Tez No: 293360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETSERT TİTANYUM BARİYER İLE BİRLİKTE KULLANILAN FARKLI MATERYALLERİN YENİ KEMİK OLUŞUMUNDAKİ ETKİNLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMALI OLARAK ARAŞTIRILMASIŞeref EZİRGANLIDoktora Tezi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Serkan POLAT2010, 81 sayfaBu çalışmada; otojen kan, sığır kaynaklı deproteinize kemik grefti (Bio?Oss®) ve tamamen sentetik olan bifazik kalsiyum fosfat (4BoneTM) biyoseramik greft materyallerinin titanyum bariyer ile birlikte kullanılmasının yeni kemik oluşumundaki etkinliğini araştırmak amaçlandı.Çalışmada, 24 adet beyaz erişkin erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Her bir tavşan kafatasına iki tane titanyum bariyer yerleştirildi. Tavşanlar biri kontrol diğer üçü deney grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Deney gruplarında titanyum bariyerler ile birlikte otojen kan, sığır kaynaklı deproteinize kemik grefti ve biyoseramik greft materyali kullanırken, kontrol grubunda herhangi bir materyal kullanılmadı. Hayvanların yarısı 1 ay, diğer yarısı da 3 ay sonra sakrifiye edildi. Mikro bilgisayarlı tomografileri alındıktan sonra, histomorfometrik değerlendirmesi yapıldı.Hacimsel ve histomorfometrik değerler yönünden üçüncü ayda birinci aya göre daha fazla miktarda yeni kemik oluştuğu bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPARATIVE INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF DIFFERENT MATERIALS USED WITH A TITANIUM BARRIER ON NEW BONE FORMATIONŞeref EZİRGANLIDoctoral Thesis, Department of Oral and Maxillofacial SurgerySupervisor: Assoc. Prof. Serkan POLAT2010, 81 pagesIn this study, we aimed to study the effects on new bone formation of autogenous blood, deproteinized bovine bone graft (Bio?Oss®) and bio ceramic graft material that is completely synthetic biphasic calcium phosphate (4BoneTM), placed under titanium barriers.Twenty-four adult male New Zealand white rabbits were used in this study. Two titanium barriers were fixed on each rabbit?s calvarium. The study included four groups, one of which was a control group. The experiment groups, autogenous blood, deproteinized bovine bone graft and bioceramic graft materials were placed under titanium barriers; in the control group, no materials were used. Half of them were sacrificed after one month, and the second half was sacrificed after three months. After micro computerized tomography, images were taken, and a histomorphometric evaluation was made.The volumetric and histomorphometric values in terms of the amount of new bone formation were found to be higher at the third month than at the first month.