Üniversitelerde spor eğitimi alan öğrencilerin spor sponsorluğu hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of students? opinions, who study sport education at universities, about sport sponsorship
  1. Tez No: 293359
  2. Yazar: MEHMET GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBAY İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, Türkiye'deki üniversitelerde spor eğitimi alan öğrencilerin spor sponsorluğu ve hakkındaki düşüncelerini ve spor sponsorluğunun literatüre göre doğru anlaşılıp anlaşılmadığını ortaya koyma amacıyla yapılmıştır. Spor sponsorluğu eğitiminde izlenecek yöntemlere katkı sağlaması umulmaktadır.Araştırma için, çeşitli alt problemler oluşturulmuştur. Üniversitelerde spor eğitimi alan öğrencilerin spor sponsorluğu hakkındaki görüşleri nelerdir? Çeşitli değişkenler (cinsiyet, öğrenim şekli, lisanslı olarak spor yapıp yapmama, bölüm, vb) arasında spor sponsorluğu ile ilgili düşüncelerde faklılık var mıdır?, var ise farklılıklar neden kaynaklanmaktadır? gibi sorular cevaplandırılmıştır.Bu değişimleri tespit etmek amacıyla, araştırmacı tarafından bilgi toplama formu (anket) hazırlanmıştır. Bilgi toplama formları, tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş Türkiye'nin yedi farklı bölgesindeki on beş üniversitenin spor eğitimi veren bölümlerinde toplam 2077 kişiye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is obtaining evidences regarding students? opinions, who study sport education in Turkey, about sport sponsorship and proving whether the sport sponsorship is understood correct according to the litterateur. It is expected that the information obtained by this way will contribute to the methods followed in sport sponsorship education.For the research, various sub problems were composed. Questions were answered as what are the opinions of the students, who are studying at the universities, about the sport sponsorship? Among the various parameters (gender, education type, whether making sports professionally or not, branch) are there differences about sport sponsorship opinions? What are the causes of differences?In order to state these changings? a data collection survey was prepared by the researcher. Data collection surveys evaluates information belonging 2077 individuals at fifteen universities giving sport education, which are determined with stratified sampling method, in seven different region of Turkey.