Subakromial sıkışma sendromu tedavisinde egzersizlerle birlikte randomize kontrollü kinesiotaping uygulaması'nın etkinliği
Efficiency of randomized controlled kinesiotaping application in combination with exercise therapy in subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 293401
  2. Yazar: HACER HİCRAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVİN BALKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Subakromial Sıkışma Sendromu (SSS) tanılı hastalarda egzersiz tedavisiyle birlikte omuz bölgesine uygulanan randomize kontrollü kinesiotaping (KT) uygulamasının; ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), kas gücü ve fonksiyonel kapasite üzerine etkilerini araştırdığımız bu çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği ve Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği'nde SSS tanısı konmuş ve dahil edilme kriterlerine uyan 40 hasta üzerinde yapılmıştır.Hastalar randomize olarak Terapatik KT grubu (n=20) ve Sham KT grubu (n=20) olarak ikiye ayrılmıştır. İki hafta süreyle 12 seans, Terapatik KT grubundaki hastalara egzersiz tedavisi ve KT uygulaması, Sham KT grubundaki hastalara egzersiz tedavisi ve plasebo KT uygulanmıştır. Egzersiz tedavisinde fizyoterapist eşliğinde Hughston'un belirlediği egzersiz programı ve Riivald'ın geliştirdiği dinamik skapular stabilizasyon egzersizleri yaptırılmış, ayrıca hasta eğitimi ve ev egzersiz programı verilmiştir.Tedavi öncesinde, 5. gün ve 12. gün; ağrı, vizüel analog skala (VAS) ile; aktif ve pasif EHA, gonyometre ile; kas gücü, dinamometre ile; fonksiyonel kapasite, Disability of Arm, Shoulder and Hand Scala (DASH) ve Constant Skorlaması ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, SPSS (ver 14.0) programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde Man Whitney U testi, Friedman testi, Bonferroni testi ve ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
40 patients with diagnose of Subacromial Impingement Syndrome (SIS) and comply with the inclusion criteria were included in the study. They were diagnosed as SIS diagnosis at Cumhuriyet University Application and Research Hospital at Physical Medicine and Rehabilitation Clinic and Orthopaedics and Traumatology Clinic. It was searched how exercise application and kinesiotaping (KT) application applied for shoulder belt affected pain, Range of Motion (ROM), muscle strength and functional capacity.Subjects were randomly separated to the two groups (Therapeutic KT and Sham KT). Exercises and KT application were applied to the Therapeutic KT group (n=20). Exercises and Sham KT were applied to the Sham KT group (n=20). Subjects were treated for 12 seances applied in two weeks period. Home exercise programme were applied by all of the subjects.Measurements were done before the treatment, fifth day and twelfth day. ROM were evaluated by goniometer. Muscle strength were determined by dynamometer. Visuel analog scala (VAS) were used to determine pain level. Functional level was determined by Disability of Arm, Shoulder and Hand Scala (DASH) and Constant score. Results were loaded in SPSS (ver 14.0) program. Man Whitney U test, Friedman test, Bonferroni test and Chi-Square test were used at being evaluated of data. Mistake level was determined as 0.05.As a result; an important difference was found in favor of Therapeutic KT group by comparing with Sham KT group when the rate of VAS activity fifth day and twelfth day, VAS night twelfth day, ROM painless shoulder at abduction twelfth day, flexion muscle strength twelfth day, DASH fifth day and twelfth day were surveyed. An important difference was found in favor of Sham KT group by comparing with Therapeutic KT group when the rate of ROM active flexion fifth day and twelfth day, ROM passive flexion fifth day were surveyed. So it has been deduced that KT application is a treatment method which can be used in addition to exercises to reduce pain at SIS treatment and to increase ROM, muscle strength and functional capacity.