Tenis oyuncularının omuz ekleminde meydana gelen deformiteler
- Tez No: 14909
- Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
- 52 - VI ÖZET Metrik ve röntgen grafilerinin ölçümü ile yapılan araştırmada yüksek derecedeki tenis oyuncularında omuz düşüklüğü deformitesi saptandı. Bu ölçümler, oyunculara uygulanan bir anketle elde edi len spor yaşamları ile ilgili özellikleri ile karşılaştırılarak arada bir bağlantı araştırıldı. Oyuncuların omuz düşüklükleri ile tenise başlama yaşları, oyun süreleri ve antreman saatleri arasında bir ilişki olmadığı görüldü. Yalnız, oyun öncesi ısınma yapmanın, servis atış stilinin ve ilk servis isabet ortalamasının bu deformitede etki li olduğu kanaatine varıldı. Ayrıca servis atış hareketi pozis yonunda çekilen röntgen grafisinde scapulanm hareket etmesi ile subacromial kanalın içinden ve acromio-corocoid bağ altından geçen M.Supraspinatusun sıkışması görülmektedir. Bunun nedeni omuzun elevasyonuna yardım eden kasların M.Supraspinatus'un içinden geçtiği acromion ve acromio clavicular eklemi yeterince yukarı kaldıramaması nedeniyle acromionun humerus başına doğru. hareket esnasında yaklaşmasıdır. Halbuki normal, önden-arkaya pozisyonda çekilen grafilerde sağlam tarafa nazaran düşük tarafta acromion ile humerus başı arasındaki subacromial kanal veya (subdeltoid eklem) genişlemiş görülmektedir. Zamanla hareket anında, bilhassa burgulu serviste M.Supraspinatus kanalı (ve acromio-coracoid bağ arasın da) sıkışmakta ve ağrının nedeni olarak ' ' inpingement ' ' sendromu söz konusu olmaktadır.- 53 - Oyuncuların kondisyon çalışması yapmamaları sonucunda yeterince gelişmeyen kaslarının da bu deformiteye ortam sağladığı görüldü. Literatür araştırmasında da omuz düşüklüğü deformitesinin en büyük etkeninin baş üzeri vuruşlar (servis ve küt) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
- 52 - VI SUMMARY The porpose of this study was to investigate shoulder depression in high grade tennis players as determined by metric and radiological assesments. The association between shoulder depression and various properties of the players was investigated. The age of bigginning to tennis game and training periods were not associated with sholuder depression. On the other hand warming up before the game, the style of serving and the succes rate of the first serve were found to be effective in this deormity. Compression of the acromio-corrocoid, due to elevation of scapula was also demonstrated on radiographs obtained in serving position. In movement, muscles, who made the elevation of the shoulder, can not elevate sufficently acromion and the acromi-clavicular joint which moved into, the supraspinatus muscle. This insufficent elevation is the cause of the compression. However, on radiographs obtained in normal position, we noticed that the subdeltoid joint who is between the acromion and humerus was more vast compared to the other shoulder. In movement, especially at serving position the supraspinatus muscle ' s duct is compressionned and we noticed the ' ' inpingement sendrom'. who is the cause of the pain.- 53 - It was thought that insufficent development of the muscles caused by exercise defiency plays a role in this deformity. In previous invastigations overhead shoots, (service and smatch) were reported to be the most important cause of shoulder depressions.