Edirne merkezdeki hastanelerin çocuk servislerine gastroenterit tanısıyla yatırılan 0 ? 3 yaş grubu çocuklara annelerinin evde yaptıkları uygulamalar, bilgi ve özyeterlik düzeyleri
Children's services with a diagnosis of gastroenteritis admitted to hospitals in the center of Edirne from 0 to 3 age group of mothers of children at home, their applications, information and self-efficacy levels
  1. Tez No: 293459
  2. Yazar: AYÇA DERİNDERE KUŞKU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma Edirne Merkez'deki Hastanelerin Çocuk Servislerine Gastroenterit tanısıyla yatırılan 0-3 yaş grubu çocukların annelerinin bilgi düzeylerini, evde yaptıkları uygulamaları ve annelerin analık görevlerinde öz yeterliklerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlandı..Araştırma grubunu, yaş ortalaması 26.73±5.08 (min:17, max:36), yarıya yakınını 25-29 yaş grubunda (%33.8) ve ortaokul mezunu (%40.9), çoğunluğu çalışmıyor/ev hanımı (%69.5) olan anneler oluşturdu.Gruptaki çocukların aylara göre yaş ortalaması 9.14± 8.18 (min:0ay, max:36ay), yarısından çoğu erkek (%54.6) ve yarıya yakını 0-6 ay arasında (%42.8) idi.Çocukların yarısından çoğunun ilk kez ishal olduğu (%64.3), ailelerin çocuklara ishal olduğu zaman en fazla su, muz , yoğurt ve çorba (sırasıyla %92.5, %77.5, %77.5, %42.9) verdikleri, annelerin çocuğa sıvı gıdaların fazla verilmesi (%90.7), emzirmeye devam edilmesi (%95.5) gerektiğini bildiği ve büyük çoğunluğunun da ORS'yi bildiği (%81.8) ancak vermediği (%72.9) bulundu.0-6 aylık , kız çocuğu (%58.3), doğumda 3000-3400 gram (%38.9) ve boyları 46-50 cm (%61.1) olan, biberon ile (%37.6) beslenen, daha önce hastalık geçiren (%80.6) ve anneleri 20-24 yaş grubunda (%38.9), ortaokul mezunu (%41.6) ve çalışmıyor/ev hanımı (%77.8) olan çocukların diğer gruplara göre son bir ayda ishal olma durumunun daha fazla olduğu tespit edildi (p0.05).Anne sütü vermeyen annelerde, annelerin özyeterlik gruplarından disiplin-kısıtlama yapma grup puan ortalamasının, ara sıra el yıkayan annelerin disiplin-kısıtlama yapma ve öğretme grup puan ortalamasının, daha önce hastalık geçiren çocuğu olan annelerin duygusal yeterlik grup puan ortalamasının daha yüksek olduğu bulundu (p
Özet (Çeviri)
Hospitals in the center with a diagnosis of gastroenteritis admitted to Children's Services in Edirne, this research group of mothers of children 0-3 years of knowledge, and mothers' child-care duties at home, their applications and cross-sectional descriptive study to determine whether self-competence as planned.Research group, the mean age of 26.73 ± 5.08 (min: 17, max: 36), nearly half of the 25-29 age group (33.8%) and secondary school graduates (40.9%), majority of the work / housewife (69.5%) mothers who created.The mean age of the group of children for each month, 9.14 ± 8.18 (min: 0ay, max: 36ay), more than half of men (54.6%) and almost half of 0-6 months (42.8%), respectively.The first time in more than half of the children had diarrhea (64.3%), families with children up to the water when there is diarrhea, banana, yogurt and soups (respectively 21.1%, 17.6%, 17.6%, 10.9%), their mothers give the child more than liquid foods (% 90.7), to continue to breastfeed (95.5%), and he knew that he knew the majority of the ORS (81.8%) but did not (72.9%) were found.0-6 months, girls (58.3%), 3000-3400 grams at birth (38.9%) and 46-50 cm in length (61.1%) which, with a bottle (37.6%) fed, who had earlier disease (80.6%) and mothers 20-24 years age group (38.9%), secondary school graduates (41.6%) and work / housewife (77.8%) compared to other groups of children with diarrhea being the last one month the state was found to be higher (p 0.05).Mothers do not breast milk, mothers' discipline, self-efficacy-restraint to groups, the average score of the group, barring the occasional hand-washing to the discipline and teaching mothers the average score of the group, before the disease emotional competence in children of mothers who were found to be more than the average score of the group (p