Esansiyel hipertansiyonlu hastaların ilaç tedavisine uyum öz-etkililik düzeylerinin ve bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of medical treatment adherence, self-efficacy levels and care requirements of patient with essential hypertension
- Tez No: 293460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, esansiyel hipertansiyon tanısı alan hastaların ilaç tedavisine uyum/ özetkililik düzeylerini ve etkileyen faktörleri değerlendirmek ve uygulamada rehber olacak hemşirelik bakım gereksinimlerini belirlemek amacıyla planlanmış kesitsel bir araştırmadır.Çalışma, Eylül 2009- Mart 2010 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hipertansiyon Polikliniği'ne başvuran örnekleme alınma kriterlerine uygun 94 esansiyel hipertansiyonlu hastalar ile gerçekleştirildi. Veri toplama araçları olarak; esansiyel hipertansiyonlu hastaların kişisel ve hastalıkla ilgili özelliklerinin yer aldığı hasta bilgi formu ve İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği kullanıldı.Verilerin istatistiksel analizinde yüzde hesaplama, ortalama, student t test, tek yönlü ANOVA testleri ve değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was planned in order to evaluate also to self efficacy levels of the patients with essential hypertension and the affecting factors and determine the nursing care requirements which will be a guide in practice.This study was carried out with 94 patients with essential-hypertension suitable for sampling criterias who consulted to Trakya University Medical Faculty Training and Research Hospital Department of Internal Diseases Outpatient Clinic of Hypertension between 2009 September and 2011 March. Data were collected by using patient information form which includes personal and essential hypertension ?related characteristics and Self-Efficacy Scale for Adherence/Adaptation to Medical Treatment.Data were analysed by percentage, mean, student t test, one way ANOVA test and Spearman correlation analysis was used to examine the relations between variables.