Marmara Üniversitesi diş hekimliği fakültesi öğrencilerinde periodontal sağlığın değerlendirilmesi
Evaluation of Periodontal Health of the Students in Marmara University Faculty of Dentistry.
  1. Tez No: 293577
  2. Yazar: ANIL KINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Diş hekimliği öğrencilerinin ağız sağlığı davranış ve düşünceleriyle örnek olmaları beklendiğinden, ağız diş sağlık durumunun ve alışkanlıklarının tespiti önemlidir. Çalışmamızın amacı, Marmara Üniversitesi'nde okuyan diş hekimliği öğrencilerinin periodontal ve dental durumlarının, ağız sağlığı davranış ve düşüncelerinin belirlenip bunların cinsiyet, sınıf düzeyi ve alışkanlıklara göre farklılıklarının saptanmasıdır. Araştırmamıza 538 öğrenci katıldı. Anket formlarının doldurulmasını takiben anamnez alındı, klinik muayene ve periodontal ölçümler yapıldı. Öğrencilerin %83.3'ünün günde 2 kere veya daha fazla diş fırçaladığı ve diğer gruplarla karşılaştırıldığında bu alışkanlığın; kız, sigara içmeyen ve ayrıca klinik öğrencilerde daha yüksek olduğu bulundu (p?0.001).
Özet (Çeviri)
Since the dental students are expected to be a good example with their oral health behaviours and attitudes, to determine their oral health status and attitudes are important. The aims of our study are to assess the periodontal and dental status, and oral health behaviours and attitudes of dental students in Marmara University and also to identify the differences according to gender, level of education and habits. A total of 538 students were willing to participate to the study. After filling out the questionnaire forms, anamnesis were taken, then clinical examination and periodontal measurements were carried out. Brushing teeth 2/more times a day was found in 83.3% of the students. This habit, compared to other groups, was found in higher percentage in female, non-smoker, and also in clinical students (p?0.001). Smoking percentage was 23% among all students.