Kamu sağlığı enformasyonu (bilgisi) ve sağlık iletişiminin, sağlık okuryazarlığı üzerine etkileri
The effect of public information and health communication on the health literacy
- Tez No: 293607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAL BEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma; kamu sağlığı bilgisi ve sağlık iletişiminin, ülkemizdeki sağlık okuryazarlığı üzerine etkileri hakkında bilgi edinilmesi amacıyla yapılan bir çalışmadır. Literatür taraması ve GDO'lu ürünlerle ilgili bir anket çalışmasına dayanmaktadır. Sağlık iletişimi kanallarıyla edinilen sağlık bilgilerinin, ülkemizdeki sağlık okuryazarlığı üzerinde ne gibi etkileri olduğu ve nasıl işlevsel hale getirildiği konusundaki tartışmaları karşılaştırmayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; we are researching the effects of public health information and health communication on the health literacy in our country. With literature scanning and survey on GM foods we are including the result. The health communication channels, evaluating the effects and functionality on health literacy and comparing the discussions and different ideas.