Türk kömürleri ve meserallerinin süperkritik toluen ekstraksiyonu ve elde edilen ürünlerin kimyasal yapısının saptanması
  1. Tez No: 29367
  2. Yazar: SULTAN E. VAYISOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ERBATUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
VIII OZ Bu çalışmada Batı Karadeniz ve Batı Anadolu Bölgelerinden alınan Kütşerit, Gelik Sulu, Gelik Nasifoğlu, Çan ve Soma kömür ve linyitlerinden maseral gruplarınca zengin 4 ayrı fraksiyon ytizdürme-çöktürme tekniği ile ayrıldı. Yapılan petrografik incelemede yoğunluk açısından en hafif olan grubun liptinitçe zengin, en ağırların ise inertinitçe zengin olduğu anlaşıldı. Orta yoğunluktaki iki ayrı grubun ise vitrinit maserallerince zengin olduğu saptandı. Kömür, linyit ve maseral grupları süperkritik toluenle ekstrakte edildi. Kömür ve linyitler ile maseral gruplarının ekstraksiyondaki davranışları incelendi. Oluşan sıvı ürünlerin fraksiyonlarının (parafinler, aromatikler ve polarlar) *H n.m.r., GC, GC-MS ve size-exclusion kromatografi teknikleriyle kimyasal yapılan belirlenmeye çalışıldı. Süperkritik gaz ekstraksiyonunda maseral gruplarının linyit ve kömürlerden daha az dönüşüm verdiği belirlenirken ; liptinitçe zengin grupların maseraller içinde en çok dönüşüm ve sıvı ürün veren grup olduğu gözlendi. Maserallerin ekstraksiyondaki dönüşümlerinin liptinit>vitrinit>inertinit şeklinde azaldığı belirlendi. SKG ekstraktlanndan elde edilen parafinik fraksiyonların GC ile yapılan incelemeleri ; KT, GL, kömürü ile ÇN ve SM linyitlerinin oksitleyici bir ortamda çökeldiğini ve karasal kökenli olduklarını gösterdi. GNS kömürünün ise çok indirgeyici bir ortamda çökeldiği ve bu indirgeyici şartlardan en çok etkilenen grubun vitrinit maseralleri olduğu saptandı. GC-MS ve *H n.m.r. ile yapılan incelemelerde; aromatik bileşiklerin maseral ve kömürlere göre dağılımlarının farklı olduğu tespit edildi. Kömür ekstraküannın daha çok kondense aromatik birimler içerdiği görüldü. Maseral gruplarında ise yoğunluk arttıkça fenantren, antrasen, piren, krisen gibi kondense birimlerin arttığı belirlendi. Polar fraksiyonların genellikle çeşitli uzunlukta ve sayıda alkil grup taşıyan fenollerden oluştuğu görüldü. Bunun yanısıra azot içeren triazin, benzokinolin, piridin gibi aromatik polar bileşikler de saptandı. Kömür ve maseralleri ile linyit ve maserallerinin SKG ekstraktlannda belirlenen polar bileşikler arasında en dikkat çeken farkın, linyit ve maserallerinin ekstraktlannda göreceli olarak daha fazla alifatik polar bileşikler olmasıdır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this work three coals; Kütşerit, Gelik-Sulu and Gelik Nasif oğlu which are from West Black Sea Region and two lignites; Çan and Soma which are from West Anatolia were treated with cesium chloride solutions of different densities. In this way, each coal were separated into four fractions by sink-float technique. The heaviest fraction was mainly composed of inertinite. In the two medium density fractions, vitrinite was the major component and the lightest fraction was composed of liptinite and vitrinite macerals. Coals and each maceral concentrates were subjected to supercritical toluene extraction. The chemical properties of the paraffinic, aromatic and polar fractions of each extracts were investigated by *H n.m.r., GC, GC-MS and size-exclusion chromatography technique. The SCG extraction yields obtained from the maceral concentrates were lower than the yield obtained from the corresponding coal. When one examines the conversion of the four maceral concentrates one notes that there is a decrease in percent conversion in the order liptinite>vitrinite>inertinite. GC results for parafinic material indicated that while KT, GL, ÇN and SM might form from the sedimantion of continental material in the oxidising environment, GNS coal had probably accumulated in the reducing environment. GC-MS and lH n.m.r.results showed that aromatic compound distribution of maceral concentrates and the corresponding coal was different. While coal extracts had more condensed aromatic structures, the corresponding maceral concentrates had phenantrene, anhtracene, pyrene and chrysene type structures whose concentrations icreased with the increase in density of the macerals. Polar fractions of all extracts were mainly alkyl phenols. On the other side, benzoquinoline, pyridine and triazine type compounds were also observed. One other interesting observation is that polar fractions of coal and maceral extratcs have more aromatic polar compounds while lignite extracts have mostly aliphatic polar compounds.