Dielektrik kamadan kırınım problemlerinin çözümüne ilişkin yeni bir yöntem
A new method for the diffraction problems from the dielectric wedge
- Tez No: 293776
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, kırınım problemleri için yeni bir yaklaşımla yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bugüne kadar, kırınım problemlerinde kullanılan ve enerjinin sakınımı ilkesine uymayan ışın teorisi ve köşeden saçılma yaklaşımından farklı olarak, boşluktaki eşdeğer yüzey akımları kullanılmıştır. Teklik teoremi ve Huygens ilkesi çerçevesinde, Stratton'un eşdeğer yüzey akımlarını kullanan yeni yöntemle, yarı-sonsuz mükemmel iletken düzlem, mükemmel iletken kama ve dielektrik kama için gölge bölgesi alanı ifadeleri semer noktası yaklaşıklığı ile elde edilmiştir. Bu yöntemle, şu ana kadarki çalışmalarda sonsuz değerler veren gölge bölgesi geçiş sınırı ifadeleri de kesin olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, a new method with a new approach for diffraction problems is developed. Equivalent source currents in the space are used which is different from the approach of ray theory and scattering at the edges, used for diffraction problems to date, that contradicts the principle of conservation of the energy. Shadow region fields with saddle point approximation were obtained for perfectly conducting semi-infinite plane, perfectly conducting wedge and dielectric wedge by new method using Stratton?s equivalent source currents with the frame of uniqueness theorem and Huygens? principle. By this method, expressions on the shadow transition boundary are also obtained exactly, although they give infinite values in other diffraction formulas.