Ardışık yatay ve düşey akışlı yüzeyaltı arıtma sistemi ile azot gideriminin araştırılması
Nitrogen removal by sequencing horizontal and vertical flow subsurface treatment systems
  1. Tez No: 293855
  2. Yazar: NUR FINDIK HECAN
  3. Danışmanlar: DR. SELMA AYAZ, PROF. DR. LÜTFİ AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalısmanın amacı, ardısık yüzeyaltı akıslı sistemlerde nitrifikasyon ? denitrifikasyonpotansiyelinin incelenmesi ve bu potansiyelin artırılması için isletme parametreleri vesistem konfigürasyonu optimizasyonunun saglanmasıdır. Organik madde giderimindeoldukça etkili olup azot gideriminde kısıtlılıkları olan yüzeyaltı akıslı sistemlerin bualanda gelistirilmesi hedeflenmistir. Sistemde, azot giderimini buna baglı olaraknitrifikasyon potansiyelini arttırmayı hedefleyen bu çalısmada seri baglı YatayYüzeyaltı Akıslı Sistem (Y-YAAS) ve Düsey Yüzeyaltı Akıslı Sistem (D- YAAS)'denolusan ardısık yüzeyaltı akıslı sistem üzerinde, sabit sıcaklık altında hidrolik yüklemehızları optimizasyonu incelenmistir. Geri devirli ardısık yüzeyaltı akıslı sistemin, nitratgeri devrinin yapıldıgı anoksik/oksik (A/O) aktif çamur sistemlerine benzer sekildeisletilerek azot giderimi saglanabileceginin gösterilmesi hedeflenmistir. Ayrıca,nitrifikasyonun gerçeklestigi D-YAAS reaktörünün sürekli besleme ? kesikli bosaltmayöntemiyle çalıstırılarak oksijen transfer hızının, dolayısıyla nitrifikasyon verimininarttırılması hedeflenmistir. Geri devirli ardısık yüzeyaltı akıslı sistemde, ortalama 22,9 gKO/m2.gün ve 6 gTN/ m2.gün yükü ile %95 KO, %55 TN giderimi saglanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the nitrification ? denitrification potential insequencing subsurface treatment systems and optimize operating parameters as well assystem configuration to improve this potential. It is intended to enhance the treatmentefficiency of the subsurface treatment system which has high organic matter removalsbut limitations on nitrogen removal. An experimental study is conducted on lab-scalesystem consisted of two-stage sequencing subsurface system connected in serial,Horizontal Flow (HFS) following by Vertical Flow (VFS) System to investigate theoptimum hydraulic rates achieving high removals of nitrogen via nitrificationdenitrificationunder constant temperatures. One of the main focus of the study to showthe capability of subsurface systems for nitrogen removal by operating them in themanner that activated sludge systems operating as anoxic/oxic (A/O) treatment schemeby recycling nitrate. The effect of hydraulic loading rate, fill-and-draw mechanism,recycle ratio on nitrogen removal by subsurface treatment system, is examined in detail.In addition, VFS - running with a continuously fed - batch discharge reactor ? isoperated to increase oxygen transfer rate (OTH), thereby increasing nitrificationefficiency was targeted. In recycled sequencing subsurface treatment system, withaverage loading of 22,9 g COD/ m2.day and 6 g TN/ m2.day %95±3 COD and %55±9 TNremoval is provided.Key