Yerel olmayan elastisite teorisine göre nano ölçekteki kirişlerin doğrusal olmayan teoriye göre incelenmesi
Analysis of geometricaly nonlinear nanoscale beams in nonlocal elasticity
  1. Tez No: 293866
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜR YAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak yerel olmayan elastisite teorisine göre nano ölçekteki kirişlerin ikinci mertebe teorisine göre analizi incelenmiştir. Problemi yöneten denklem yerel olmayan elastisite teorisine göre tespit edilerek, çözümün yapılabilmesi için gerekli olan sınır koşulları bulunmuştur. Problemi yöneten denklem bu sınır koşullarıyla çözülerek elde edilen sonuçlar, klasik elastisite teorisinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışma çerçevesince ikinci olarak nano ölçekteki kirişlerin yerel olmayan elastisitede büyük deplasman teorisine göre analizleri araştırılmıştır. Benzer şekilde problemi yöneten denklem ve sınır koşulları bulunmuştur. Problemi yöneten denklem sınır koşulları yardımıyla sayısal olarak çözülerek, sonuçlar klasik elastisiteden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada esas olarak nano boyuttaki kirişlerin yerel olmayan elastisite teorisine göre doğrusal olmayan analizi araştırılmıştır. Sonuç olarak nano boyutlara inildiğinde mekanik hesaplarda yerel olmayan elastisite teorisinin kullanılmasının daha uygun olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study analytically calculation of axially and laterally loaded nanoscale bar is investigated within the framework of nonlocal elasticity. At first governing equation of axially and laterally loaded bar problem is calculated in nonlocal elasticity. Secondly boundary conditions are computed by using variational methods. Governing equation of axially and laterally loaded bar problem is solved analytically with calculated boundary conditions. Classic and nonlocal elasticity results are compared. In this study also numerically analysis of large deflection of nano beams are investigated within the framework of nonlocal elasticity. Governing equation and boundary conditions are computed by using variational methods. Governing equation large deflection of nanoscale beam problem is solved numerically with calculated boundary conditions. Classic and nonlocal elasticity results are compared The results indicate that nonlocal elasticity has more potential to represent the mechanical behavior of nanostructures