Türkiye'de esnek üstyapı bozulmalarının çevre etkileri göz önüne alınarak modellenmesi
Modeling of flexible pavement deteriorations in turkey considering environmental effects
- Tez No: 293891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde bilgisayar ve bilişim sistemlerinin hayatımızdaki yeri giderek güçlenmektedir. Bilişim sistemleri, diğer alanlarda olduğu gibi, İnşaat Mühendisliği'nde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mühendislik uygulamalarında bilişim sistemlerinin kullanımı, diğer alanlarda olduğu gibi, veri saklama, işleme ve değerlendirme süreçlerinde vazgeçilmez bir organ haline gelmiştir.Hızlı, doğru ve uygulanabilir karar almada, konuya uygun bir yazılımın rolü tartışılmazdır. Yazılım geliştirmek ve uygulamak için programcılık bilgisi tek başına yeterli olmamaktadır. Efektif sonuçlar uygulama geliştirilecek konu hakkında uzmanlaşmış programcılar tarafından geliştirilen sistemler sayesinde alınabilir.Bu çalışmada, Türkiye ikliminin esnek üstyapı bozulmalarına etkileri incelenmiş, Devlet Yolları için, trafik değerleri, meteorolojik veriler ve bozulma verilerini içeren geniş bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bu veri tabanında 1993?2007 yılları arasında tüm Devlet Yolları'na ait yıllık ortalama günlük trafik değerleri her kesim no için, otomobil, otobüs, kamyon ve treyler olmak üzere ayrı ayrı veri tabanına işlenmiş durumdadır. Ayrıca, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan meteorolojik veriler ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nden alınan yol bozulma verileri de adı geçen veri tabanında yer almaktadır.Çalışma içerisinde bir karar destek sistemi yaratılarak, yolun etkisi altında kaldığı trafik yükü ve iklim verilerinin beraber kullanıldığı bir bozulma tahmin regresyon modeli geliştirilmiştir. Ayrıca bulanık mantık kullanılarak modele esas olan veriler değerlendirilmiş ve modellerin sonuçları karşılaştırılmıştır. Geliştirilen regresyon modeli yardımı ile herhangi bir ilde bulunan esnek üstyapılı bir Devlet Yolu için bozulma verileri tahmin edilebilmektedir. Bununla beraber, karar destek sisteminde oluşturulan yazılım arayüzünün coğrafi bilgi sistemi ile entegrasyonu sağlanmış olup, verilerinin tematik haritalar üzerinde gösterimi yapılabilmektedir
Özet (Çeviri)
Recently, the role of personal computers and information technology in our lives has become more important. Similar to other scientific areas, for civil engineering application, the use of information technology has an immense power when data storage, process, and evaluation are concerned. The role of suitable, user-friendly software is essential for a fast, accurate, and applicable decision making process. Programming knowledge will not be sufficient by itself to develop a useful software application. An effective result can be achieved by an interface, programmed by an expert in the field of study. In this study, the effect of Turkey?s climate on pavement deterioration was analyzed. A database including the traffic loads, meteorological and flexible pavement deterioration data was created. This database consists of meteorological data, which was taken from the Turkish State Meteorological Service. The average daily traffic volume data was gathered for existing roads, for the period beginning in 1993 through 2007. This data includes automobile, bus, truck, and trailer vehicle types and deterioration data collected form the General Directorate of Highways. Decision support system software was developed, and a model for deterioration prediction was formed by using regression analysis of traffic loads and climate factors. In addition, model data was evaluated by Fuzzy Logic, and results are compared. Therefore, the pavement deterioration can be predicted for any existing flexible pavement within Turkey. Geographical information system integration is also accomplished. Desired thematic maps can be created and detailed information can be visualized by the decision support interface developed.