Evsel gürültülerin güç hattı ile oluşturulan iletişim kanalı üzerindeki etkileri
The effects of the noises of the devices used in home environment on power line communication
- Tez No: 293934
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda gelişen iletişim teknolojileri ile birlikte, veri iletişiminin önemi son derece artmıştır. Genelde veri iletişimi, telefon hatları üzerinden yapılmaktadır. Her geçen gün iletişim kanallarının kalitesi ve hızı artmaktadır.Ancak, sadece telefon hatlarının bulunduğu ortamlardan veri iletişiminin gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, kırsal bölgelerin bu konuda eksik kaldığını görüyoruz. Bu açıdan, güç hatları, her bölgede son derece yaygın olduklarından iletişim sistemi olarak kullanılmaya aday sistemlerdir.Bunun yanında, gelecekte akıllı binaların artacağı da düşünüldüğünde, güç hatlarının iletişim sistemleri üzerindeki önemi son derece artacaktır. Akıllı binalardaki iletişim sistemlerinin güç hatları üzerinden sağlanması, bu iki sistemin birbirine entegre olmasını gerektireceğinden, yakın gelecekte güç hattı üzerinden sağlanan iletişim sistemlerinin çok daha önemli bir konumda olacağı son derece açıktır.
Özet (Çeviri)
With the improving technology during the last decades, the importance of the data communication has raised dramatically. Generally, data communication is done through the telephony lines. Every day, the quality and the speed of the communciation systems improve.Considering the communication is provided in the environment containing the telephony lines, rural areas have a very big disadvantage. To overcome this disadvantage, the power lines are the candidates to be used as communication systems.Besides this, in the near future smart houses will be quite popular and the importance of the power lines will improve. Providing the communication systems through the power lines means that these two systems should be integrated, in the near future the communication systems built on the power lines will have a high importance.