Üretim değişkenliği ile büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between output volatility and growth: The Turkey case
- Tez No: 294018
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BOCUTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışma, Türkiye ekonomisi için üretim değişkenliği ile uzun dönemli büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaçla, üçer aylık GSYH, aylık sanayi üretim endeksi ve net elektrik tüketimi serilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada büyüme serisi, logaritmik ve H-P trende göre olmak üzere iki şekilde elde edilmiştir. Üretim değişkenliği ve büyüme arasındaki ilişki, GARCH-M, TARCH-M ve EGARCH-M modelleri aracılığıyla incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Türkiye ekonomisinde değişkenliğin büyümeyi negatif etkilediği ve bu etkileme sürecinde asimetrik etkinin tespit edilmediği yönünde sağlam ampirik kanıtlar sunmaktadır. Elde edilen bu negatif ilişki; iktisadi dalgalanmalar ve büyüme teorilerinin birbirinden bağımsız olarak ele alınmaması gerektiği sonucuna varmakta ve değişkenliği azaltmayı amaçlayan istikrar politikalarını uygulayan ve tavsiye eden IMF, Dünya Bankası, hükümetler ve merkez bankaları gibi kurumlara ampirik bir kanıt sunmaktadır. Ayrıca asimetrik etkinin istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmaması, politika uygulayıcı kurumların ekonomik kriz kadar aşırı büyümenin de zararlı olduğunu göz önünde tutmaları gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between output volatility and growth in Turkish economy. To this end, quarterly data for GDP, monthly industrial production index and electricity consumption series were used in the study. The growth series were obtained according to logarithmic and H-P trend. The relationship between output volatility and growth was investigated using the GARCH-M, TARCH-M and EGARCH-M models. In the light of the findings, robust evidence indicate that, for Turkish economy, volatility has a negative effect on growth and no evidence of asymmetry between output variability and growth has been found. The negative relationship obtained suggests that economic fluctuations and growth theories should not be studied separately and presents empirical evidence to the institutions which are committed to implementing and recommending stabilization policies in reducing volatility such as the IMF, the World Bank, governments and central banks. Moreover, the fact that the asymmetric effect has been found statistically insignificant brings policy-making institutions to consider that overgrowth is as harmful as economic recessions.