Suçun sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik etkilerinin ekonometrik analizi
Offences committed econometric analysis of the socio-cultural and socio-economic effects
- Tez No: 294037
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Sosyoloji, Econometrics, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Suç, toplumsal düzen kurallarına aykırı olan davranış kalıpları olarak tanımlanabilir. İnsanoğlunu suç işlemeye iten birçok neden vardır. Kriminoloji alanındaki çalışmalar arasında suçun nedeni olarak sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel etkenlere öncelik tanıyan görüşlerin günümüzde giderek ağırlık kazandığı görülmektedir.Bu bağlamda, çalışmada suç olgusu ile ilişkili olarak; cinsiyet, yaş, enflasyon, medeni hal, okuryazarlık, işsizlik ve gelir gibi suç unsurlarının suçun oluşumu üzerinde ki etkileri parametrik olarak araştırılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde 1964?2003 dönemi yıllık verileri kullanılarak öncelikle değişkenlerin zaman serilerine ilişkin durağanlık testleri yapılmıştır. Suç unsurlarının oluşumu üzerindeki etkilerini parametrik olarak ortaya koymak için ise çoklu regresyon analizi uygulanmıştır.Tüm analiz sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiş, ceza evlerine giren toplam hükümlü sayısı, ceza evlerine giren kadın ve erkek hükümlü sayıları ile okuryazarlık ve ceza evlerine giren 30?39, 40?49, 50?59, 60?64, 65+ yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Crime, social order is inconsistent with the rules can be defined as behavior patterns. There are many reasons why human beings commit crime pushing. Among the Works in the field of criminology as a cause of crime gives priority to socio-economic and socio-cultural factors opinions are more and more weight gained.In this context, a case study of crime in relation to gender, age, inflation, marital status, literacy, unemployment and income on the formation of such criminal elements of the crime that was investigated in the parametric effects. Using annual data fort he period 1964-2003, first section of study on the stability tests are performed on time series of variables. To investigate the parametric effect on the formation of criminal elements in the multiple regressions analysis was applied.All analytical resuts were evaluated statistically, the number of criminal offenders to their homes on the total amount, entering the homes of men and women convicted of criminal punishment by the number of homes entering the literacy and 30?39, 40?49, 50?59, 60?64, 65+ age groups, a statistically showed significant relationships.