Türkiye ve Brezilya ekonomileri: 1987-2009 döneminin analitik karşılaştırılması
The economies of Turkey and Brazil: The analytical comparison of 1987-2009 period
- Tez No: 294047
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Brezilya ekonomilerinin 1987-2009 dönemi kapsamında, makro ekonomik göstergeler yardımıyla karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Ayrıca iki ülkenin değişkenleri arasında basit korelasyon analizi yapılarak, değişkenler arasında ilişkinin olup olmadığına hakkında bilgi edinilmiştir. Çıkan sonuçlar Brezilya'nın makro ekonomik performansının Türkiye'ye nazaran daha iyi olduğu yönündedir. Ayrıca iki ülkenin ihracat, ithalat, M2 para arzı, döviz kurları, büyüme değişkenleri arasında pozitif yönde doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the comparative analysis of Turkish and Brazilian economies between 1987 and 2009 were carried out by using macro economical indicators. Also, by conducting simple correlation analysis between both countries? variables, it was determined whether there was a relation among variables or not. The results showed that Brazilian macro economic performance was better than Turkey?s. Also, it was determined that there is a positive linear relation among both countries? export, import, money supply, exchange rates, GDP growth variables.