Elektronik ticaret ve e-devletin ekonomik etkileri
The economical effects of electronic commerce and e-government
  1. Tez No: 294048
  2. Yazar: CEMİL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin yarattığı yeni düzende, bütün ekonomik faaliyet alanlarında araştırma, geliştirme ve teknolojinin rolünün artması sonucunda, ekonominin ortamı da bilgi ağlarına kaymaya başlamış ve eski ekonomi yerini yeni ekonomiye bırakmıştır. Bilgi ve iletişim ağları ile bütünleşen bir yapı olan yeni ekonomide, teknolojik gelişmeler interneti yalnızca iletişim aracı olmaktan çıkarmış; internet teknolojisinin ticari faaliyetlerde ve devlet kurumlarında kullanılması elektronik ticaret ile e-devlet kavramını ve bunların giderek artan önemini gündeme taşımıştır. Elektronik ticaretin ve e-devletin küresel boyutta taraflarına birçok fayda sağlaması bu iki kavramın ekonomik performans üzerinde merkezi bir yer edinmesine yol açmıştır.Bu çalışmada da, sırasıyla bilgi işlem teknolojilerine bağlı olarak şekillenen yeni ekonomi ve lokomotifleri olan elektronik ticaret ile e-devlet kavramlarının tüm ayrıntılarıyla ele alınması ve bu iki kavramın ekonomik etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda internet kullanım oranları ile elektronik ticareti belirleyen diğer faktörlerin, elektronik ticareti ve dolayısıyla reel ekonomiyi hangi boyutlarda etkilediği Türkiye ve Dünya ülkeleri bazında güncel verilerle desteklenmiştir. Son kısımda ise ülkelerin e-hazırlık ve e-devlet endeks değerleri ile bunların ekonomiye yansıması incelenmiştir.Bu şekilde bir yaklaşım, hem bulunduğumuz ekonomik düzenin tasvirini yapmamız, hem de gelecek için strateji ve yeni bakış açıları geliştirmemize yardımcı olacaktır. Ayrıca geleneksel ekonominin yerini yeni ekonomiye bırakması ve bu süreçte bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının artması ile elektronik ticaretin ve e-devlet uygulamalarının yaygınlaştırılması karşısında, yeni ekonomik düzene geçişin gerekliliği ve önemini daha iyi vurgulamamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the new system which had been created by the fast improvements on Information and Communication Technologies, as a result of the rising importance of technology, research and improvement in all economies, the economical structure started to slide into the Information Networks. Therefore, the old economy left its place to the new economy. The new economy has become aunited whole with the technological improvements. These technological improvements not only stoped the internet to be a communication tool, but also they put the rising importance of electronic commerce and e-government on the agenda. As a result of the global benefits of e-government and electorinc commerce, these two economy concepts took a central role for economical progress.In this work, in order, the new economy which is shaped by the information and communicaiton technology, the locomotive electronic commerce and e-government concepts and their affects on economy are aimed to be considered in details. To add with update datas from Turkey and other world countries, how the internet usage rates and other factors which determines electronic commerce affects Turkey?s and World?s other countries real economies is supported in this work. In the last part e-preparation and e-government index values of the countries and their reflection to the economy is examined.This type of approach would help us to portray our economical system and improve it and to develop new strategies and new points of view fort he future. Moreover, the old economy leaving its place to the new economy and the increase amount of usage of information and communication technologies and the widespread electronic commerce and e-government provide us to emphasize the neccesity and importance of moving to the new economical system.