Kız Teknik Eğitim-Öğretiminde bir örnek: Ankara Olgunlaşma Enstitüsü (1958-2002)
An Example on Girls Technical Education: Ankara Continuation Institute (1958-2002)
- Tez No: 294078
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsü, kız enstitülerini veya kadın meslek okullarını (akşam kız sanat okulları) bitiren öğrencilerin mesleki becerilik, bilgi, görgü ve zevklerini arttırmak; onlarda teşebbüs kabiliyeti ve kazanç fikrini geliştirmek ve meslekleriyle hayatlarını kazanabilecek şekilde yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla açılmış yaygın eğitim kurumlarıdır.İstanbul Beyoğlu'nda 1945 yılında açılan ilk olgunlaşma enstitüsünden sonra, ikinci olgunlaşma enstitüsü olan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 1958 yılında kurulmuştur. İki yıllık eğitim veren, döner sermayeli yaygın eğitim kurumlarından olan Kız Teknik Öğretim Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, uzun yıllar Türk giyim-kuşam modasına öncülük etmiştir.KTÖ Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, Türk kültüründe önemli bir yeri olan Türk el sanatları örneklerini aslına uygun bir şekilde tanıtmak, yaşatmak, geliştirmek ve günün anlayışıyla yorumlayarak gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan bir eğitim kurumu olmuştur.Bu çalışma, Kız Teknik Öğretim Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'nün kuruluşu, amaçları, eğitim öğretimi, faaliyetleri, tarihsel seyri ve dönüşüm süreçleri irdelenmiş, Türk eğitim tarihinde kız eğitimi içerisindeki yeri anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Girls Technical Education Continuation Institutes are non-formal education institutions which are established in order to improve skills, knowledge, manners, and pleasures of students who are graduated from Institute for girls or women's vocational schools (evening trade schools for girls) and to provide the ability of sociability and the idea of benefit and to train these students to be able to earn a living by their professions.Ankara Continuation Institute was established in 1958 after the Continuation Institute which was established in Istanbul, Beyoglu in 1945. Ankara Girls Technical Education Continuation Institute which has two years education and has the trading capital has led to Turkish clothing fashion for years.Ankara Girls Technical Education Continuation Institute has been an education institution which aims to present Turkish handicrafts correctly, to maintain them, to develop them and to hand on them to the future generations by understanding the day.In this study, the establishment of Ankara Girls Technical Education Continuation Institute, teaching and learning purposes and activities, historical progression and transformation processes and the place of Girls Technical Education Continuation Institute for Turkish female education are examined.