Ratlarda kafeik asit fenetil ester (CAPE) uygulamasının üreme sistemi ve antioksidan sistem üzerine etkisi
Effect of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) application on reproductive system and antioxidant system in rats
  1. Tez No: 294205
  2. Yazar: EVREN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Kafeik Asit Fenetil Ester (CAPE) uygulamasının ratlarda yavru sayısı, ovaryum, uterus dokuları ile plazma total oksidan/antioksidan düzeyleri ve plazma progesteron düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla, 32 adet Sprague?Dawley cinsi rat kullanıldı. Hayvanlar 2 deney ve 2 kontrol olmak üzere, her grupta 8 rat bulunan 4 gruba ayrıldı. Gruplar CAPE 1, KONTROL 1, CAPE 2 ve KONTROL 2 şeklinde oluşturuldu. CAPE 1 ve CAPE 2 gruplarına gebelikten 10 gün önce başlanarak 10 mg/kg/gün CAPE içme suyu içinde verildi. KONTROL 1 ve KONTROL 2 gruplarına ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Deneme gruplarının 10 günlük CAPE uygulamasının sonunda tüm grupların östrusu senkronize edildi. Senkronizasyon sağlamak amacıyla 20 mg/kg kas içi GnRH agonisti olan buserelin uygulaması yapıldıktan 24 saat sonra intraperitonal 5 IU FSH ve takiben, 48 saat sonra ise subkutan olarak 5 IU hCG enjeksiyonu yapıldı. CAPE 1 ve KONTROL 1 grupları gebeliğin 11. gününde, CAPE 2 ve KONTROL 2 grupları ise gebeliğin 21. gününde dekapite edilerek yavru sayıları tespit edildi. İntrakardiyal yolla EDTA'lı tüplere kan örnekleri alındı ve doku örnekleri ise naylon poşetlerde -20 oC'de saklandı. Histolojik inceleme için alınan karaciğer ve bağırsak doku örnekleri ise %10'luk formaldehit solusyonunda tespit edildi.Plazma Total Antioksidan Düzeyleri gruplara göre kıyaslama yapıldığında, kontrol grubunun TAS düzeylerinin CAPE uygulanan gruba göre 11. ve 21.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Caffeic Acid Phenethyl Ester (CAPE ) application on the number of offsprings, the level of plasma total oxidant and antioxidants in ovarium and uterus tissues and the level of plasma progesterone have been studied in rats.For this purpose, 32 Sprague-Dawley rats were used. Animals were divided into 4 groups in which 2 experiment and 2 control. In each group had 8 rats. Groups were designed as CAPE 1, CONTROL 1, CAPE 2 and CONTROL 2. CAPE 1 and CAPE 2 groups were given 10 mg/kg/day CAPE in their drinking water, starting before 10 day of pregnancy. CONTROL 1 and CONTROL 2 were not made any applications. At the end of 10 day of CAPE applications in the experimental groups, östrus of all groups were synchronised. In order to provide superovulotion, after 24 hours performing intramuscular buserelin, which has 20 mg/kg GnRH agonist, intraperitoneally 5 IU FSH and after 48 hours subkutan 5 IU hCG were injected. The number of offsprings were determined after decapitating CAPE 1 and CONTROL 1 groups at the 11th day of pregnancy and CAPE 2 and CONTROL 2 groups at the 21st day of pregnancy. Blood samples were taken into EDTA tubes through intracardial method and tissue samples were taken in plastic pouches that stored in -20oC.