Kars yöresinde sığır ve köpeklerde Neospora caninum üzerine epidemiyolojik araştırmalar: Gruplar arası çalışma
Sero-epidemological studies upon Neospora caninum in cattle and dogs in the province Kars, Turkey: A cross-sectional study
  1. Tez No: 294206
  2. Yazar: NERİMAN MOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışma, Mart 2008 ile Haziran 2009 tarihleri arasında, Kars yöresinde sığır ve köpeklerde N.caninum'un yaygınlığını belirlemek ve ithal sığırların girdiği ve hiç girmediği köy grupları arası karşılaştırma yaparak epidemiyolojik olarak risk faktörlerini ortaya koymak amacıyla yapıldı.Çalışma alanını temsil etmek üzere yurt dışından ithal sığırların girdiği 6 köy (Grup 1) ve girmediği 6 köy (Grup 2) toplam 12 köy rastgele örnekleme yöntemiyle belirlendi. N. caninum antikorlarını ortaya koymak için ticari kitler (sığırlar için kompetitive inhibisyon ELISA, CI-ELISA, köpekler için IFAT) kullanıldı. Köpek dışkı örenklerindeki muayenesinde direkt natif dışkı ve Sheather'in şekerli su ile flotation teknikleri kullanıldı. Veriler Ki kare testiile değerlendirildi.Kars ilinde CI-ELISA ile N. caninum'un serolojik yaygınlığı, her iki gruptan toplam 1100 sığırda %7,2, Grup 1 köylerden 500 sığırda %9,2 ve Grup 2 köylerden 600 sığırda %4,8 olarak bulundu. Köpeklerde aynı oranlar IFAT ile aynı sırayla, 210 köpekte %25,2, 101 köpekte %30,7 ve 109 köpekte %20,2 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to establish the prevalence of N. caninum in dogs and cattle in the province of Kars, between March, 2008 and June, 2009. To identify the risk factors epidemiologically, intergroup comparisons were made between villages known to have imported cattle breeds and villages with only indigenous cattle.Twelve villages were randomly selected as representative of the study area; six of the villages had imported cattle breeds (Group 1), while the remaining six did not (Group 2). Commercial kits (competitive inhibition ELISA, CI-ELISA for cattle, IFAT for dogs) were used to identify antibodies to N. caninum. Fecal Direct Smear and Sheather's Sugar Flotation techniques were used for the examination of dog feces samples. The data were evaluated by the chi square test.CI-ELISA test revealed that seroprevalence of N. caninum in Kars Province was 7.2% in a total of 1100 cattle from both group villages; 9.2% in 600 cattle from Group 1 villages and 4.8% in 500 cattle from Group 2 villages. The same seroprevalence rates in dogs by IFAT were 25.2% in a total of 210 dogs, 30.7% in 101 dogs and 20.2% in 109 dogs, respectively.