Tüm beden vibrasyon antrenmanının kuvvet performansına etkisi ve kombine antrenmanlardaki yeri
The effect on the muscle strength of the whole body vibration training combined different strength training methods
  1. Tez No: 294311
  2. Yazar: ÖZGÜR NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE FÜSUN TORAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, tüm beden vibrasyon antrenmanıyla kombine edilen farklı kuvvet antrenmanlarının kuvvet performansına etkisinin değerlendirilmesi ve kazanılan performansın sürdürülme sürecinin belirlenmesidir.Çalışmada, katılımcılar üniversite öğrencilerinden seçilerek rastgele beş gruba ayrıldı: vibrasyon ve statik kuvvet (VS), vibrasyon ve dinamik kuvvet (VD), dinamik kuvvet (D), statik kuvvet (S) ve kontrol (K). İki ay süren antrenman programında dinamik ve statik kuvvet antrenman protokolü (Skuat), 3 gün/hafta sıklıkta yapıldı. Antrenman yoğunluğu, bir maksimum tekrarın %80'iydi. VS ve VD gruplarının vibrasyon frekansı 50 Hz ve amplitüdü 4 mm olarak uygulandı. Son durum ölçütü olarak izokinetik kuvvet ölçümü (bacak kuvveti) çalışmanın başında, antrenman süresince her ay ve antrenman bitiminden sonraki 4.ayda yapıldı.Grupların yaş, boy, ağırlık, beden kitle indeksi (BKİ), vücut yağ oranı (%Yağ), yağsız beden kütlesi (FFM), toplam beden suyu (TBW), uyluk uzunluğu ve baldır uzunluğu değerleri ile izokinetik kuvvet değerlerinin, çalışmanın başlangıcında benzer değerlere sahip olduğu tespit edildi (p>.05). 8 haftalık süreç sonucunda kuvvet performansının özellikle VS ve VD gruplarında anlamlı bir şekilde arttığı tespit edildi.Sonuç olarak, 8 hafta uygulanan kuvvet antrenman protokollerinin kuvvet artışında etkili olduğu, bu artışın gruplar arasında farklılık gösterdiği ve kuvvetin en çok VS ve VD gruplarında değişim ve gelişim gösterdiği ancak detraining dönemde kaybedildiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to evaluate the effect on the muscle strength of the whole body vibration training combined different strength training methods, and to determine the loss of the strength gained after training period.In the study, participants were divided into five groups randomly selected university students: vibration and static strength (VS), vibration and dynamic force (VD), the dynamic force (D), static force (S) and control (C). Two-month-long training program, the dynamic and static strength training protocol (Squat), 3 days / week was as often. Training intensity, a maximum repetition 80%. VS and VD groups were given vibration frequency is 50 Hz and amplitude of 4 mm. Outcome measures of isokinetic strength measurement (leg strength) at the beginning of the study, and training after the end of each month during the training was done to 4 month.Groups were age, height, weight, body mass index (BMI), body fat (% fat), fat free mass (FFM), total body water (TBW), thigh length and calf length of the field with the values and isokinetic muscle strength values were found to have similar values at the beginning of the study (p> .05). 8-week process, particularly as a result of the performance of the force were increased significantly as the VS and VD groups.In conclusion, 8 weeks of strength training protocols applied to increase the force to be effective, this increase in force between the two groups differ, and showed the most change and development in VS and VD groups, but were lost during detraining.