Tüberküloz tanısında Ehrlich-Ziehl-Neelsen ve Auramine-Rhodamine boyama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Ehrlich-Ziehl-Neelsen and Auramine-Rhodamine staining techniques used in diagnosis of tuberculosis
  1. Tez No: 294326
  2. Yazar: MERYEM DEMİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BERKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Demirol M, Tüberküloz tanısında Ehrlich-Ziehl-Neelsen ve Auramine-Rhodamine boyama yöntemlerinin karşılaştırılması, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2010. Bu çalışmada, 2009-2010 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na direkt mikroskopi ve kültür işlemleri için gönderilen 197 balgam örneği ile Van Verem Savaş Dispanseri'ne başvuran hastalardan alınan 94 balgam örneği olmak üzere toplam 291 balgam örneği alınarak, Ehrlich-Ziehl-Neelsen (EZN) boyama yöntemi, Auramine-Rhodamine (A-R) boyama yöntemi, Bact/Alert 3D sıvı besiyeri kültür sistemi ve Löwenstein-Jensen katı besiyeri kültür yöntemi ile çalışılmış ve aside dirençli basilleri saptamada bu testlerin etkinliği araştırılmıştır. 291 balgam örneğinden 19 (% 6.5) tanesi kültür, 18 (% 6.1) tanesi Auramine-Rhodamine boyama yöntemi, 13 (% 4.9) tanesi ise EZN boyama yöntemi ile pozitif olarak saptanmıştır. Boyama yöntemlerinin her ikisinin de kültür yöntemi referans test alınarak yapılan karşılaştırılmasında, EZN boyama yöntemi için duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değer sırasıyla % 68.4, % 99.6, % 92.8 ve % 97.7 olarak bulunmuştur. Auramine-Rhodamine boyama yöntemi için duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değeri ise sırasıyla % 94.7, % 98, % 78.2 ve % 99.6 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak her iki yöntemin birlikte kullanılmasının pozitif örneklerin hızlı ve doğru tespitinde avantaj sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Demirol M, Comparison of Ehrlich-Ziehl-Neelsen and Auramine-Rhodamine staining techniques used in diagnosis of tuberculosis. University of Y.Y.U. Institute of Medical Sciences, Department of Medical Microbiology, Master Thesis, Van, 2010. In this study, a total of 291 sputum specimens between 2009-2010, including 197 specimens which were sent to YYU Medicine Faculty Microbiology Laboratory for direct microscopy and culturing and 94 specimens obtained from out patients of van direct observation dispensary, were stained with Ehrlich-Ziehl-Neelsen (EZN) and Auramine-Rhodamine (A-R) staining techniques in addition to culturing using Löwenstein-Jensen medium and Bact/Alert 3D liquid medium culturing system. In order to evaluate the effectiveness to detect the acid-resistant rods.From these 291 sputum specimens; 19 (% 6.5) cultures, 18 (% 6.1) A-R stainings, 13 (% 4.9) EZN stainings were detected to be positive.The comparison of both staining techniques with the referance culturing method set forth that the sensitivity,specifity,positive predictive and negative predictive values are % 68.4, % 99.6, % 92.8 and % 97.7 for EZN respectively and % 94.7, % 98, % 78.2 and % 99.6 for AR.As a result, it was concluded to use both techniques together to achieve faster and more reliable results to detect positive specimens.